Український бізнес є опорою економіки, і завдання держави – підтримувати його через тарифну політику – економіст

Володимир Головко: Коли західна фінансова допомога є певною проблемою, у нас залишається опора на власний український бізнес
Фото: cfts.org.ua

Першим пріоритетом для влади в Україні має бути підтримка бізнесу, особливо коли фінансова підтримка від партнерів зменшується, заявив у коментарі "РБК-Україна" керівник Центру політичного аналізу Володимир Головко, коментуючи підвищення тарифу на передавання й диспетчеризацію електроенергії для бізнесу.

"В умовах, коли західна фінансова допомога є певною проблемою, у нас залишається опора на власний український бізнес. У цій ситуації у фокусі має бути все, що позитивно відобразиться на роботі українських промислових підприємств, у тому числі через тарифну політику – це має бути пріоритетом номер один", – сказав експерт.

На його переконання, стратегічно – незважаючи на рівень підтримки від партнерів – Україна має покладатися на себе, і будь-яке рішення, зокрема у сфері електроенергії, має виходити із цих пріоритетів.

"Це не потребує від української держави якихось компромісів, не порушує норм. Це ділянка, де уряд та енергетичні монополії можуть, власне кажучи, просто діяти в інтересах національного виробника. Тому, я думаю, для розв'язання цієї проблеми необхідна політична воля", – зазначив Головко.

Контекст:

НКРЕКП підвищила тариф НЕК "Укренерго" на послуги з передавання з 1 січня 2024 року до 528,57 грн/МВт-год. Також підвищили тариф на диспетчерське управління до 104,57 грн/МВт-год. Рішення ухвалили попри критику українських бізнес-асоціацій і економістів, які були проти, адже це рішення, за попередніми оцінками, коштуватиме бізнесу понад 13 млрд грн, які могли б спрямувати в бюджет у вигляді податків або виплачених зарплат.

Як заявляли раніше у Федерації роботодавців України, додатковий фінансовий тягар на бізнес під час війни призведе до негативних наслідків для національної економіки. УНІАН із посиланням на заяву організації зазначало, що в умовах російської агресії стабільність роботи промисловості надважлива в контексті поточного забезпечення Збройних сил України й інших військових формувань, допомоги населенню й подальших планів щодо відновлення руйнувань.

Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів Андрій Забловський заявив, що підвищення тарифів не завжди означає покращення фінансового стану компанії, адже ефективність використання цих коштів мають контролювати. Тому замість підвищення тарифу "Укренерго" має вдатися до реструктуризації боргів – це популярна практика, яку використовують країни всього світу для зменшення кредитного навантаження, і компанія теж може скористатися цим інструментом, вважає експерт.