"Газпром" може не виконувати рішення Стокгольмського арбітражу. Але тоді "Нафтогаз" одержить можливість заарештувати активи росіян у Європі – політолог Алексашенко
Відмова від виконання рішення Стокгольмського арбітражу у спорі з "Нафтогазом" призведе до серйозних іміджевих і фінансових утрат для "Газпрому", заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" провідний політолог Інституту Брукінгса у Вашингтоні, колишній заступник міністра фінансів і екс-перший заступник голови правління Центрального банку Росії Сергій Алексашенко.
Реакція "Газпрому" на рішення Стокгольмського арбітражу у спорі з "Нафтогазом" ніяк не пов'язана з виборами президента Росії, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" провідний політолог Інституту Брукінгса у Вашингтоні, колишній заступник міністра фінансів і екс-перший заступник голови правління Центрального банку Росії Сергій Алексашенко.
"У РФ немає жодної передвиборчої кампанії. Переможець відомий. Тому пов'язувати вибори та ситуацію з газом я б не став. Найімовірніше, згідно з угодою між "Нафтогазом" і "Газпромом", передбачено певний період, протягом якого сторони мають домовитися про умови виходу з контракту. Це може бути десь місяць, можливо, трохи більше. Якщо ж компромісу досягти не вдасться, вони підуть у той же Стокгольмський арбітраж, який і визначить умови розірвання контракту. Однак слухання у Стокгольмі можуть затягнутися на півтора-два роки і закінчитися у 2019-му, коли закінчується термін дії цього контракту", – зазначив Алексашенко.
Він сумнівається, що керівництво "Газпрому" відмовиться виконувати рішення, ухвалене Стокгольмським арбітражем.
"Теоретично, звичайно, "Газпром" може не виконувати рішення Стокгольмського арбітражу. Але тоді "Нафтогаз" одержить можливість заарештувати активи росіян у Європі. Це і гроші на рахунках, і газ. Тому сумніваюся, що до цього справа дійде. Не виконувати рішення арбітражу – це занадто скандально. До того ж у такому разі "Газпром" зазнає серйозних іміджевих і фінансових утрат. Так, прогнозувати дії безумців дуже важко, але навряд чи "Газпром" відмовиться виконувати рішення Стокгольмського арбітражу. Виграти неможливо, а програти можна дуже багато", – підкреслив співрозмовник.
За його словами, думка голови правління "Газпрому" Олексія Міллера щодо спору з "Нафтогазом" не є позицією російського монополіста.
"Те, що відбувається зараз, звичайно, можна назвати газовою війною. Але я б не вважав це чимось новим – "Газпром" і РФ, що, по суті, одне й те саме, ведуть газову війну з Україною з 2005 року. Потрібно розділяти позицію Міллера і позицію самої компанії. Наскільки я розумію, його емоційна заява про припинення транзиту і постачання газу не відповідає позиціям "Газпрому", оскільки компанія просто не може в один момент розірвати контракти з європейськими споживачами. Газ і далі надходить у Європу, і, судячи з усього, транзиту не припинять. Узагалі російські політики звикли, що всередині країни можна робити будь-які заяви, не звертаючи уваги на закони і договори. "Газпром" як компанія так чинити не може. Але, думаю, "Нафтогазу" слід бути готовим до початку процесу розірвання угод", – резюмував Алексашенко.
28 лютого Стокгольмський арбітраж зобов'язав російський "Газпром" виплатити НАК "Нафтогаз України" $4,63 млрд за недопостачання узгоджених обсягів газу для транзиту. За підсумками двох арбітражних спорів між компаніями і з урахуванням задоволених вимог російської сторони "Газпром" має доплатити НАК $2,56 млрд.
1 березня стало відомо, що "Газпром" отримав гроші від "Нафтогазу України" як оплату березневого постачання газу, але повернув їх НАК. У російській компанії також заявили, що не будуть постачати газ в Україну.
У "Нафтогазі" розцінили це як порушення грудневого рішення Стокгольмського арбітражу за контрактом на постачання газу і заявили, що мають намір вимагати від "Газпрому" компенсації збитків.
5 березня голова російського "Газпрому" Олексій Міллер повідомив, що російська компанія офіційно надіслала повідомлення у НАК "Нафтогаз України" про початок процедури розірвання контрактів через Стокгольмський арбітраж на постачання газу в Україну і його транзит у країни Євросоюзу.
Головний комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко назвав неприйнятною пропозицію росіян про розірвання контракту на транзит газу.