"Газпром" планує почати постачання газу через "Північний потік – 2" 1 жовтня – Bloomberg

За інформацією агентства, до початку зими "Газпром" планує почати прокачування газу обидвома нитками
Фото: EPA
Російська газовидобувна компанія "Газпром" планує почати постачання природного газу першою ниткою газогону "Північний потік – 2" 1 жовтня, проте точні строки залежатимуть від німецького регулятора. Про це повідомляє 8 вересня агентство Bloomberg із посиланням на джерело, ознайомлене з планом компанії.

За словами джерела, до 1 грудня "Газпром" планує почати прокачування газу обидвома нитками.

У "Газпромі" щодо цього від коментарів відмовилися. 2 вересня голова корпорації Олексій Міллер заявляв, що, ймовірно, компанія вже цього опалювального сезону постачатиме перший газ через "Північний потік – 2" на європейський ринок. Раніше у "Газпромі" анонсували, що постачання через газогін у 2021 році ймовірно становитимуть 5,6 млрд м&³3; газу.

"Довгоочікуваний трубопровід може принести деяке полегшення європейським газовим ринкам, які зіткнулися з обмеженням постачань перед початком зими, коли ціни вже сягнули рекордного рівня. Це також перемога для канцлера Німеччини Ангели Меркель, яка підтримувала проєкт протягом 10 років, попри опір головних союзників, таких як США", – зазначили у Bloomberg.

В агентстві наголосили, що "Північний потік – 2" все ще потребує технічної сертифікації та страхування, які можуть спричинити труднощі через чинні санкції США. Оператору також необхідний попередній дозвіл німецького регулятора, який наразі розглядає заявку Nord Stream 2 на набуття статусу незалежного оператора системи передачі.

Оператор газогону Nord Stream 2 AG у липні 2021 року зазначав, що "Північний потік – 2" готовий на 99%. За даними Bloomberg, прокладання "Північного потоку – 2" можуть завершити до 12 вересня.

6 вересня у компанії Nord Stream 2 AG заявили, що у Балтійському морі проклали останню трубу "Північного потоку – 2". Очільник австрійської нафтогазової компанії OMV Райнер Зеле говорив наприкінці серпня, що постачання газу газогоном в Європу почнуться до кінця року. OMV є партнером "Газпрому" і одним з інвесторів "Північного потоку – 2".

Контекст:

"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря.

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газогону, однак наприкінці травня Байден назвав "контрпродуктивним" з погляду відносин з Європою введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газогін "практично закінчено".

Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газогону "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії та закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газогону має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується у 2024 році).

Вищий земельний суд німецького Дюссельдорфа 25 серпня зобов'язав оператора газогону бути незалежним від "Газпрому" і дотримуватися європейського законодавства. Гендиректор "Оператора ГТС України" Сергій Макогон заявив, що це "саме те, на чому наполягає Україна".