Євросоюз навряд чи вводитиме санкції проти "Північного потоку – 2", усе вирішуватиме Байден – Зеркаль
На її думку, це визначатиме президент США Джо Байден, "у якого в руках є всі інструменти для застосування санкцій".
"Жодна законодавча зміна, яка була прийнята і надала можливість застосовувати санкції, не була скасована. Тобто інструментарій у руках США. Розраховувати на те, що Європейський союз буде вводити якісь санкції, на мій погляд, недоречно, тому що має бути спільна позиція 27 членів ЄС. Цього досягти дуже важко, знаючи, наприклад, відносини Угорщини й Росії, які нещодавно були реалізовані в контракті з "Газпромом" на 15 років на дуже особливих умовах", – сказала Зеркаль.
Президент України Володимир Зеленський за підсумками зустрічі з Байденом 1 вересня говорив, що "Сполучені Штати будуть готові до впровадження санкційної політики" якщо "будуть порушуватися питання енергетичної безпеки". У спільній заяві США й України "Північний потік – 2" назвали загрозою для європейської енергетичної безпеки.
Контекст:
"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Компанія – оператор проєкту Nord Stream 2 AG у липні 2021 року зазначала, що "Північний потік – 2" готовий на 99%.
Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви й Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
Адміністрація Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня Байден назвав "контрпродуктивним" із погляду відносин із Європою введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".
Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії й закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).
Вищий земельний суд німецького Дюссельдорфа 25 серпня зобов'язав оператора газопроводу бути незалежним від "Газпрому" і дотримуватися європейського законодавства. Гендиректор "Оператора ГТС України" Сергій Макогон заявив, що це "саме те, на чому наполягає Україна".
6 вересня Nord Stream 2 AG заявила, що в Балтійському морі поклали останню трубу "Північного потоку – 2". Глава австрійської нафтогазової компанії OMV Райнер Зеле говорив наприкінці серпня, що постачання газу трубопроводом у Європу почнуть до кінця року. OMV є партнером "Газпрому" й одним з інвесторів "Північного потоку – 2".
На думку Зеркаль, РФ спробує запустити "Північний потік – 2" до проходження сертифікації газопроводу.