"Газпром" заявив, що завершив прокачування через Україну всього транзитного обсягу газу за 2021 рік
"Сьогодні компанія виконала зобов'язання щодо транзитного договору з Україною. Від початку року через її територію протранспортовано 40 млрд м&³3; російського газу, що відповідає обсягу, передбаченому транзитним договором на весь 2021 рік", – ідеться у повідомленні.
Контекст:
30 грудня 2019 року "Нафтогаз" та російський "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу строком на п'ять років. Згідно з ним, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України 2020 року мало становити 65 млрд м&³3; і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири роки. Договір укладено за умови "качай або плати", тобто якщо навіть "Газпром" транспортує менше газу, він однаково має оплачувати прописаний у контракті обсяг.
Офіційно сторони не розкривали транзитного тарифу. За даними РБК, вартість прокачування російського газу через ГТС України становить $31,72 за 1 тис. м&³3; з урахуванням усіх податків та зборів. 22 жовтня 2021 року агентство Bloomberg написало, що президент України Володимир Зеленський запропонував Росії знижку в розмірі 50% на транзит газу до Європи, щоб полегшити газову кризу в регіоні.
2020 року через територію України до Євросоюзу було транспортовано 55,8 млрд м&³3; російського газу – найнижчий показник протягом семи років.
"Газпром" поступово скорочує транзит газу через Україну. Із 1 листопада 2021 року російський монополіст скоротив обсяги транзиту газу через Україну до 57 млн м&³3; на добу, це вдвічі менше за транзитні потужності, оплачувані російською компанією.
11 листопада генеральний директор компанії "Оператор газотранспортної системи України" Сергій Макогон заявив, що Україна готова транзитувати до 250 млн м&³3; газу на добу, що у 2,5 раза перевищує наявний транзит.
12 листопада голова правління "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що компанія 2021 року перевиконає зобов'язання щодо транзиту газу через Україну.
Україна хоче продовжити контракт на транзит російського газу на 15 років, говорив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко повідомив 29 листопада, що Росія не хоче починати переговори щодо продовження транзиту газу через територію України.