ДБР заявило про затримання п'ятьох осіб за постачання Міністерству оборони яєць по 17 грн і "віртуальних продуктів"

За даними ДБР, підприємці постачали продукти за завищеними цінами для Міноборони, зокрема яйця по 17 грн за штуку
Фото: depositphotos.com
Держбюро розслідувань і СБУ затримали п'ятьох осіб за підозрою у присвоєнні коштів, виділених на харчування військовослужбовців ЗСУ. Повідомлення про це опублікували пресслужби ДБР та Офісу генпрокурора.

Затримано п'ятьох людей – це представники підприємств-постачальників та військові, які відповідають за забезпечення однієї з військових частин ЗСУ, а також військовослужбовець, котрий, як стверджують у бюро, вів "чорну бухгалтерію".

Ідеться про підприємців, які, за даними слідства, постачали продукти за завищеними цінами для Міноборони, зокрема яйця по 17 грн за штуку.

"Особлива увага [слідчих] приділяється забезпеченню продуктами харчування, оскільки тут, на думку злодіїв, найпростіше "сховати кінці у воду" – продукти можна "списати", "з'їсти на папері". Одним із таких епізодів є діяльність фірм, які, серед іншого, постачали яйця за завищеними цінами для Міноборони", – ідеться в повідомленні.

У ДБР наголосили, що фігуранти використовували й інші схеми – до фінансово-господарських документів вносили неправдиві дані щодо отримання військовою частиною продуктів на свій склад, коли насправді нічого не доправляли. Потім "віртуальні" продукти списували – начебто їх спожили солдати.

"Сума встановлених збитків державі від діяльності цієї групи на цей час сягає понад 4,6 млн грн. Зекономлені кошти, які перераховувало Міністерство оборони України на рахунки суб'єкта господарювання, учасники схеми ділили між собою", – заявили в бюро.

Під час обшуків у фігурантів вилучили чорнову бухгалтерію, записи, незаконну зброю, боєприпаси, вибухові пристрої, понад 1 млн грн готівкою.

Затриманим готують повідомлення про підозру та клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Попередня кваліфікація справи – ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення або розтрата чужого майна в особливо великих розмірах).

Водночас в Офісі генпрокурора пишуть, що усі п'ятеро затриманих – не підприємці, а військові. Серед них керівництво й посадовці однієї з військових частин.

"За даними слідства, п'ять службовців військової частини підробляли фінансово-господарські документи про отримання продуктів на склад. Різницю вартості ділили серед учасників злочинної групи", – ідеться в повідомленні.


Контекст:

21 січня видання ZN.UA повідомило, що відповідно до угоди Міноборони від 23 грудня 2022 року міністерство закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-втричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах.

ТОВ "Актив компані", про контракт із яким ішлося у статті, 22 січня виступило з офіційною позицією щодо скандалу у ЗМІ. Керівництво компанії стверджує, що порівняння цін на окрему одиницю товару в супермаркеті з вартістю в контракті є неправильним та маніпулятивним і що розголошення деталей контрактів ставить під загрозу безпечну роботу для постачання армії.

Міністерство оборони також опублікувало свою позицію. У відомстві вважають, що інформацію про закупівлю поширюють "з ознаками умисних маніпуляцій" і вона вводить в оману.

Пізніше в Міноборони заявили, що відбулася "звичайна технічна помилка", відомство зараз проводить внутрішні перевірки, виправляє неточності й готує додаткові угоди щодо постачання. Міністр оборони додав, що документа, опублікованого у ЗМІ, "ще не існує" і "жодної копійки по ньому не витрачено".

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний запевнив, що в Міноборони та ЗСУ – "нульова толерантність до корупції".

24 січня директора департаменту закупівель Міністерства оборони України Богдана Хмельницького звільнили, як і заступника міністра оборони В'ячеслава Шаповалова, якому підзвітний цей департамент.

Після скандалу народні депутати зареєстрували законопроєкт №8381 "щодо повернення певної прозорості в оборонні закупівлях".