Гончар: Незважаючи на деякі об'єктивні причини, подорожчання нафти все ж таки має спекулятивний характер
На зростанні цін на нафту позначилися російсько-саудівські домовленості, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.
Економічних підстав для зростання цін на нафту зараз немає, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.
"Незважаючи на деякі об'єктивні причини, подорожчання нафти все ж таки має спекулятивний характер. Із липня минулого року ми спостерігаємо підвищення вартості нафти, хоча економічних підстав для цього немає. Дефіциту нафти на ринку немає. Проте є домовленість у межах Організації країн – експортерів нафти (ОПЕК) про збереження тенденції підвищення вартості нафти. Хоча слід розуміти, що ОПЕК більше не є таким глобальним гравцем, як раніше. Тому набагато більшою мірою на зростанні цін на нафту позначилися російсько-саудівські домовленості. Мені здається, це головний фактор", – зазначив Гончар.
На його думку, США припустилися помилки, допустивши припинення співпраці з Саудівською Аравією.
"США зробили промах: американсько-саудівське співробітництво перестало існувати, чим скористалася РФ. Проте той факт, що США стали глобальним гравцем на нафтовому ринку, також має свій вплив на ситуацію. Але якщо дві країни домовляються про спільну гру, третя буде програвати. Альянс Росії і Саудівської Аравії, найімовірніше, тимчасовий, але він є. До того ж ми спостерігаємо черговий виток нестабільності на Близькому Сході. Але цього фактора я б не переоцінював. Тут більше позначилася діяльність спекулянтів. До речі, на відміну від РФ, якій потрібен сильний Іран, Саудівська Аравія зацікавлена в тому, щоб він був слабкий", – наголосив Гончар.
Нафта подорожчала до максимуму за 2,5 року. За даними Лондонської біржі, 4 січня приблизно о 8.30 за Києвом нафту марки Brent торгували по $68,23 за барель.
26 грудня вартість Brent перевищила $66 за барель уперше з 2015 року.
Reuters пояснює зростання цін на нафту подіями в Ірані, де з минулого тижня проходять антиурядові протести. На думку аналітиків агентства, нафта дорожчає через побоювання перебоїв із постачанням із цієї країни.