Іноземні інвестори негативно сприймають валютні обмеження, які діють в Україні – Європейська бізнес-асоціація

Анна Деревʼянко: Цю проблему треба вирішувати на урядовому рівні
Фото: eba.com.ua

Через валютні обмеження, які діють в Україні, іноземні інвестори дістали негативний досвід роботи в Україні, яким вони можуть ділитися з іншими бізнесменами. Про це заявила виконавча директорка Європейської бізнес-асоціації (EBA) Анна Дерев’янко в інтервʼю LIGA.net.

Вона розповіла, що, коли Європейська бізнес-асоціація була на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, у неї було інтерв’ю найбільшій швейцарській газеті, у якому вона закликала інвесторів вкладати кошти в Україну. Після цього Дерев’янко надійшло повідомлення від кількох швейцарських інвесторів, які вже вклали свої гроші в Україну, але не можуть отримати свої дивіденди. Вони повідомили, що у Швейцарії їм нараховують податкові зобов’язання на доходи, які вони нібито отримали в Україні.

"Багато закордонних інвесторів запитують: "Ок, якщо ми інвестуємо, то як ми забиратимемо свої доходи?" Це одне з топових питань", – пояснила Дерев’янко.

Вона додала, що розуміє позицію голови Національного банку Андрія Пишного та міністра фінансів Сергія Марченка, які не можуть просто скасувати ці обмеження, бо Україні потрібна макроекономічна стабільність.

"З іншого боку, я розумію тих, хто пише мені ці "листи щастя". Вони так само будуть погано казати про Україну й надалі. Можливо, цю проблему треба вирішувати на урядовому рівні – щоб інші країни принаймні не обтяжували своїх громадян податками на доходи з України, які неможливо вивести", – підсумувала вона.

Контекст:

Кабінет Міністрів звернувся до Національного банку України з проханням надати дозвіл на продаж валюти для низки українських компаній для розрахунків із західними кредиторами. Серед компаній, яким планують дозволити продавати валюту, – "Vodafone Україна", "Інтерпайп", Kernel і ДТЕК. Ці компанії мають кредити в західних банках або є емітентами єврооблігацій. Згідно з пояснювальною запискою до розпорядження уряду, такий крок має на меті відновити довіру західних партнерів до України.

Національний банк із 1 грудня 2023 року пом'якшив валютні обмеження для бізнесу і громадян, зокрема скасував усі обмеження для банків і небанківських фінансових установ на обсяги ймовірного продажу ними готівкової іноземної валюти населенню.

У грудні в Національному банку України також заявили, що можуть дозволити репатріацію "нових" дивідендів у межах пом'якшення валютних обмежень.