Кабмін погодився з пропозицією НБУ націоналізувати Sense Bank

Керуватиме корпоративними правами за акціями Sense Bank, які належать державі, Мінфін

Фото: sensebank.com.ua
Кабмін України 21 липня ухвалив постанову про участь держави у виведенні з ринку системно важливого АТ "Сенс Банк" (раніше – "Альфа-Банк"). Про це повідомила пресслужба КМУ.

Уряд ухвалив постанову "Про участь держави у виведенні системно важливого банку з ринку", яка передбачає участь держави в особі Мінфіну у виведенні з ринку системно важливого Sense Bank. У Кабміні переконані, що це дасть можливість забезпечити подальшу стабільну роботу банку, захист інтересів вкладників та інших кредиторів у зв'язку із застосуванням до власників істотної участі у банку санкцій і запобігти негативним наслідкам на фінансовому ринку.

У Кабміні наголосили, що націоналізація банку не вплине на виконання ним своїх зобов'язань перед вкладниками й клієнтами. Керуватиме корпоративними правами за акціями фінустанови, які належать державі, Мінфін.

"Процедуру націоналізації банку, у тому числі призначення нового керівництва, буде забезпечено у найкоротші терміни для його безперебійної роботи. Участь держави у виведенні з ринку системно важливого банку є необхідним кроком задля збереження стабільності банківської системи та ефективним методом захисту вкладників та інших кредиторів банку в разі застосування до власників істотної участі у банку санкцій", – ідеться в повідомленні.

Постанову Кабміну №739 про націоналізацію Sense Bank опубліковано на сайті уряду. У ній ідеться, що Мінфін придбає банк у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за 1 грн.

В уряді запевнили, що після завершення воєнного стану Мінфін залучить інвесторів задля продажу банку.

Постанову ухвалили на підставі рішення Нацбанку України від 20 липня. У НБУ зазначили, що з 21 липня у банку вводять тимчасову адміністрацію Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Регулятор пояснив, що "власниками прямої істотної участі" у Sense Bank є компанії, пов'язані з підсанкційними в низці країн російськими бізнесменами Михайлом Фрідманом і Петром Авеном. Санкції передбачають блокування активів, зазначили у НБУ.

У Фонді гарантування вкладів фізосіб повідомляли, що в понеділок, 24 липня, банк працюватиме у звичайному режимі, але "з новим власником".

Контекст:

За інформацією Forbes, керівником націоналізованого банку може стати колишній голова правління Universal Bank Дмитро Кузьмін.

Після націоналізації Sense Bank частка держави в банківському секторі України зросте до 56%.

Sense Bank – один із 15 системно важливих банків України, нагадав Forbes. Його клієнтами є понад 3 млн фізичних осіб і 55 тис. компаній. У банку працює приблизно 4 тис. співробітників, він має 138 відділень (10-те місце серед усіх банків). Наразі частка Sense Bank у банківському секторі України – 3,2%.

Sense Bank до 2022 року мав назву "Альфа-Банк", але після повномасштабного вторгнення Росії в Україну її вирішили змінитищоб вона не асоціювалася з країною-агресором. З 1 грудня його перейменували на Sense Bank.

У січні 2023 року в НБУ заявляли, що не бачать причин для націоналізації Sense Bank, оскільки це системно важливий платоспроможний банк.

У травні Верховна Рада ухвалила закон про процедуру виведення із ринку системно важливих банків. Він дозволяє націоналізувати банк, якщо проти нього і/або його власників введено українські або міжнародні санкції. Президент України Володимир Зеленський підписав закон 16 червня, ідеться в картці відповідного законопроєкту на сайті Ради.

Проти пов'язаних із Sense Bank російських бізнесменів Фрідмана й Авена введено і міжнародні (Великобританією, ЄС, Канадою, Швейцарією, Австралією, Новою Зеландією), й українські санкції. Фрідман і Авен їх оскаржують.

За даними The Wall Street Journal, Фрідман запропонував Україні $1 млрд із власних грошей, сподіваючись на скасування санкцій. Джерела The Financial Times стверджували, що Фрідман і Авен готові були продати свої частки в Sense Bank за $2,3 млрд, щоб введені щодо них обмеження скасували.