Кабмін України змінив правила закупівель під час війни
Кабмін України змінив правила проведення публічних закупівель під час воєнного стану: тепер для закупівель на суму від 50 тис грн, проведених поза Prozorro, необхідний звіт і обґрунтування. Про це повідомила 8 вересня пресслужба Мінекономіки.
Як пояснили в Мінекономіки, Кабмін, зокрема, вирішив, що для таких закупівель тепер потрібно опублікувати не лише звіт про договір, але необхідне й погоджене керівником замовника обґрунтування для відповідної закупівлі.
"Тендер через Prozorro сам собою не гарантує автоматичного позитивного результату. Багато хто пам'ятає випадки, коли закупівля відбулася прозоро, конкурентно і за правилами, але обґрунтованість потреби або умови закупівлі викликали суспільний резонанс. Тому ця зміна покликана в першу чергу покращити якість роботи тих, хто оголошує тендер", – заявила перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки Юлія Свириденко.
За її словами, постанова також зменшує перелік підстав, на яких державні замовники можуть не йти через конкурентні торги, а підписувати контракти безпосередньо. Водночас постанова посилює відповідальність державних замовників за зловживання такою підставою, як "нагальна потреба".
Також Кабмін вніс зміни, згідно з якими за рішення про відмову участі в торгах учасника, проти якого введено санкції, можна відокремити випадок, коли активи такого учасника передані в управління НАЗК. У такому випадку заборону на публічні закупівлі не будуть застосовувати.
Контекст:
У грудні 2022-го Дніпровська РДА оголосила тендер на закупівлю 12 овочерізок на понад 1,5 млн грн. Про це стало відомо на початку літа, коли ЗМІ опублікували результати кількох скандальних тендерів у столиці. У тій самій Дніпровській РДА замовили для укриття 300 шкіряних барабанів за 890 тис. грн, в описі тендера на Prozorro зазначили, що інструменти призначені "для психологічного розвантаження дітей в укриттях під час повітряних тривог".
У листопаді закупити кулінарне обладнання вирішили в художньому ліцеї "Зміна" Дніпровського району столиці. Навчальний заклад оголосив тендер на закупівлю "технологічного обладнання для укриття навчального закладу" в кількості двох штук. Під таким обладнанням чиновники мали на увазі багатофункціональні сковороди iVario Pro 2-S із сенсорним LED дисплеєм та USB портом для завантаження рецептів. Вартість однієї такої сковороди становить 725 тис. грн, проте закупівля двох сковорідок коштувала ліцею 1,2 млн грн.
Голова фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давид Арахамія 17 липня заявив, що у парламенті обговорюють механізм обмеження повноважень органів місцевого самоврядування щодо держзакупівель. За його словами, в Україні назріває серйозне невдоволення, викликане інформацією "про барабани, стадіони та люксові овочерізки". Він назвав свій пост "останнім попередженням" перед тим, як парламент внесе відповідні законодавчі обмеження на період воєнного стану.
21 червня у прокуратурі Києва повідомили, що розслідують кілька кримінальних проваджень щодо придбання дорогих речей сумнівної потреби для укриттів Києва.
Нардепи економічного комітету майже завершили підготовку законопроєкту, який обмежує певні види закупівель під час воєнного стану, розповідав у липні Forbes голова комітету Дмитро Наталуха. Видання зазначає, що є й інші пропозиції, наприклад, забрати військовий податок на доходи фізичних осіб із місцевих бюджетів.