НАБУ затягує справу "Роттердам плюс" через її безперспективність – адвокат
Коли терміни досудового розслідування вже минули, в матеріалах кримінального провадження все ще не було жодної компетентної експертизи, яка б підтверджувала незаконність формули "Роттердам плюс" і завдання кому-небудь збитків від її застосування, заявив адвокат сторони захисту Артем Трекке.
Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура розуміють безперспективність справи "Роттердам плюс" через відсутність шкоди і потерпілих, тому свідомо затягують її, заявив адвокат сторони захисту Артем Трекке в колонці на "Обозревателе" із заголовком "Кінець "Роттердам плюс": погляд адвоката".
"Безумовно, справа "Роттердам плюс" має значний суспільний резонанс, і тому детективи намагаються затягнути справу, розуміючи, що судове провадження повністю безперспективне й однозначно дискредитує позицію правоохоронного органу", – зазначив Трекке.
Він додав, що, коли терміни досудового розслідування вже минули, в матеріалах кримінального провадження все ще не було жодної компетентної експертизи, яка б підтверджувала незаконність формули "Роттердам плюс" і завдання кому-небудь збитків від її застосування. Пізніше у ЗМІ з'явилася інформація про те, що комплексна експертиза СБУ не підтвердила збитків від дії формули, підкреслив юрист.
"Якщо це правда, то це черговий раз підтверджує позицію захисту і думку вже наявних у цьому провадженні експертиз про відсутність будь-якого збитку від застосування формули "Роттердам плюс", – написав він.
Водночас у захисту є більш ніж 10 українських експертиз і чотири міжнародні, усі вони підтверджують правильність та обґрунтованість формули "Роттердам плюс", а також законність її ухвалення, заявив Трекке.
"Єдиним правильним рішенням у рамках цього кримінального провадження є його закриття на підставі доказів, які підтверджують обґрунтованість формули "Роттердам плюс" і відсутність будь-яких збитків", – написав адвокат.
Про те, що фінальна експертиза у справі "Роттердам плюс" не підтвердила завдання збитків, із посиланням на свої джерела повідомили 20 серпня головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов і видання "Українська правда".
За інформацією сторони захисту, чотири українські державні і міжнародні інститути підтвердили обґрунтованість застосування формули і відсутність будь-яких збитків від її дії. Підтвердити збитки від формули "Роттердам плюс" за зверненням НАБУ державні науково-дослідні інститути відмовилися.
8 серпня закінчувався термін проведення розслідування, яке триває 3,5 року, з березня 2017-го. Згідно із Кримінальним процесуальним кодексом, до 8 серпня 2020 року НАБУ зобов'язане було завершити розслідування, а САП – передати справу до суду або закрити у зв'язку з відсутністю складу злочину. Прокуратура пояснила рішення зупинити розслідування потребою одержати відповіді на запити про міжнародну правову допомогу. У постанові прокурора йдеться про запити, датовані, зокрема, 2018-м і 2019 роками, писало "РБК-Україна".
Адвокатка сторони захисту у справі "Роттердам плюс" Наталія Дригваль 10 серпня заявила, що НАБУ і САП, зупинивши розслідування, "взяли час", щоб одержати експертизу, яка доводила б тези сторони обвинувачення. Адвокатка наполягає на тому, що експертиза незаконна. НАБУ і САП можуть чинити тиск на експертів, щоб ті підтвердили збитковість формули "Роттердам плюс", припустила вона.
12 серпня НАБУ підтвердило, що розслідування зупинили "на період отримання матеріалів виконання міжнародних запитів". Експертне підтвердження правильності визначення розміру збитків за весь період дії формули триває, визнали в антикорупційному бюро.
Колишній заступник генпрокурора Давід Сакварелідзе заявляв, що у справі "Роттердам плюс" немає складу злочину, через що вона може розвалитися в суді.
У розслідуванні справи "Роттердам плюс" брали участь 15 детективів НАБУ і семеро прокурорів САП. Загальні витрати держбюджету на їхню роботу становили 96 млн грн, за оцінками ексголови НКРЕКП Дмитра Вовка, зазначав "Цензор.НЕТ".
Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахунку вартості вугілля для встановлення прогнозу вартості електроенергії виключно для промислових споживачів у період 2016–2019 років. Вона передбачала включення вартості доставки вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу було скасовано 1 липня 2019 року із запровадженням ринку електроенергії.