НБУ змінив структуру. Рожковій підпорядкували фінансово-адміністративний блок
Правління Нацбанку України частково змінило вертикалі підпорядкування. Фінансово-адміністративний і операційний блок тепер підпорядковуються першій заступниці голови НБУ Катерині Рожковій.
Правління Нацбанку України ухвалило рішення про часткову зміну розподілу вертикалей підпорядкування. Про це повідомила пресслужба НБУ 11 грудня.
"Фінансово-адміністративний і операційний блок від сьогодні підпорядковується першому заступнику голови НБУ Катерині Рожковій. До складу цього блоку також тепер віднесений департамент з управління діяльністю корпоративного недержавного пенсійного фонду Національного банку", – зазначили в повідомленні.
До вертикалі "Монетарна стабільність", керівництво якою здійснює заступник голови НБУ Дмитро Сологуб, регулятор приєднав департамент методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ.
До вертикалі "Ринкові операції", яка залишається під керуванням заступника голови НБУ Юрія Гелетія, приєднано департамент методології регулювання діяльності банків.
У липні у НБУ змінили керівника. Центробанк очолив колишній голова правління "Укргазбанку" Кирило Шевченко. Сологуб і Рожкова працювали в керівництві НБУ до приходу Шевченка (із 2015-го та 2016 року відповідно), а Гелетій став його заступником у липні.
2 жовтня рада НБУ оголосила догану Рожковій і Сологубу й висловила недовіру. Причиною такого рішення в НБУ назвали "порушення розпорядчих актів НБУ, кодексу етики працівника НБУ, правил внутрішнього розпорядку для працівників НБУ, порушення вимог Кодексу законів про працю".
Рожкова сказала, що причиною догани може бути її та Сологуба спілкування зі ЗМІ. "Нічого крамольного, що б ішло врозріз із "генеральною лінією партії", не озвучувалося. Ми казали, що незалежність НБУ – це про колегіальність. Що новій команді треба трохи часу, щоб спрацюватися. І все в такому дусі. Не вірите, що у 2020 році можуть оголошувати догану за спілкування із засобами масової інформації? Я теж до кінця не вірила, що цензура дійшла до стін Національного банку. Але чому дивуватися, якщо рішення приймалося "вночі зухвало топором", – заявила вона.
Сологуб назвав дикістю оголошення догани і недовіри йому та Рожковій. В інтерв'ю "Інтерфакс-Україна", що вийшло 24 вересня, Сологуб говорив, що Київ втратив можливість отримати два транші МВФ до кінця року, тому потрібно намагатися отримати один.
Коментуючи догану Рожковій та Сологубу, голова ради НБУ Богдан Данилишин сказав, що "дехто намагається нав'язувати суспільству особисті погляди".
Член ради Віталій Шапран назвав дії ради НБУ "педагогічними" і сказав, що оголошення недовіри і догана не означають звільнення Рожкової та Сологуба. "Якщо вони зміняться, будуть шукати наші голоси, будуть працювати, підійдуть до нас, пояснять свою позицію, наприклад, то все можливо надалі", – заявив Шапран.
У МВФ відреагували на оголошення догани Рожковій та Сологубу. Постійний представник Фонду в Україні Йоста Люнгман нагадав, що критерії управління НБУ розробили в консультаціях із фахівцями МВФ, і закликав дотримуватися їх.
За словами Шевченка, догани Рожковій та Сологубу оголосили за порушення політики комунікацій.
21 жовтня "Економічна правда" з посиланням на джерела в НБУ повідомила, що Рожкову позбавили низки повноважень із регулювання банківської сфери. З підпорядкування Рожкової вивели шість департаментів НБУ, які є ключовими для нагляду за банківським ринком, і передали їй три підрозділи, які "не мають істотного значення в регулюванні банків".