Невідповідність європейським стандартам гальмує розвиток "зеленої" енергетики в Україні – Центр Разумкова
Відсутність економічних стимулів і невідповідність ринкових правил європейським стандартам суттєво перешкоджають розвитку поновних джерел енергії (ПДЕ) в Україні. Про це заявив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко в ефірі "Громадського радіо".
За його словами, в Україні є серйозні проблеми з боргами на ринку електроенергії.
"Ви знаєте, що великі заборгованості на ринку електричної енергії для ПДЕ, для "зеленої" генерації, і це є дестимулюючі фактори", – пояснив Омельченко.
Експерт наголосив, що невідповідність українських правил ринку європейським значно погіршує інвестиційний клімат.
"Ринок електричної енергії в нас на сьогодні, як і ринок природного газу, не відповідає принципу market coupling, тобто існує невідповідність правил ринку, комерційних правил саме в Україні й правил ринку, які прийняті в Європейському союзі", – зазначив він.
Попри це, Омельченко назвав деякі позитивні зрушення, зокрема успішні аукціони на будівництво проєктів малої генерації. Він висловив оптимізм щодо ймовірності врегулювання проблеми дефіциту потужності.
"У принципі, ми здатні в найближчі три роки збудувати десь 10–12 ГВт децентралізованої генерації, що має закрити нашу потребу й ліквідувати дефіцит потужності, який ми на сьогодні маємо", – сказав Омельченко.
Контекст:
Державний енерготрейдер "Енергетична компанія України" закликав до повного скасування цінових обмежень на ринку електроенергії. У разі неможливості цього компанія пропонує впровадження європейських норм на ринку електроенергії. Це потрібно для досягнення market coupling, оскільки реальні ціни на українському ринку вже перевищують установлені price cap, тоді як у Європі цих обмежень майже не досягають.