Незважаючи на війну, обсяг гривневих депозитів населення в українських банках зріс за рік на 30% – Гетманцев

Зростання відбулося завдяки терміновим вкладам
Фото: Національний банк України / Facebook

Банківські вклади у гривні за 2022 рік зросли на 0,2 трлн грн. Про це депутат Верховної Ради від "Слуги народу", голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев написав 16 січня у Telegram.

Посилаючись на попередній звіт Національного банку України, він повідомив, що депозити резидентів (підприємств і фізичних осіб) у національній валюті за рік зросли на 19,1% (+194 млрд грн) до 1,21 трлн грн. Депозити населення – на 30% (+137 млрд грн).

Гетманцев зазначив, що майже весь цей приріст сформовано завдяки збільшенню вкладів "на вимогу", що потенційно збільшує ризики ліквідності окремих банківських установ. Щоб збільшити обсяг "довших" депозитів, банкам необхідно збільшити ставки за заощадженнями, вважає нардеп.

"Але будьмо відвертими, поки йде війна і зберігається значна невизначеність, суттєво наростити такий портфель строкових вкладів, особливо понад рік, банкам буде складно. Під час тотальної війни впевнене зростання банківських вкладів, навіть на вимогу, є беззаперечним позитивним фактом", – написав він.

Контекст:

Національний банк України і міжнародні рейтингові агентства прогнозували в Україні річну інфляцію на рівні 30%.

Верховна Рада 1 квітня підтримала законопроєкт №5542-1 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб". Він визначає, що на час воєнного стану повернення депозитів в Україні гарантуватимуть у повному обсязі, а після війни – у межах 600 тис. грн.

3 червня 2022 року Нацбанк підвищив облікову ставку із 10% до 25%.

У НБУ зазначали, що підвищення ставки знизить тиск на курс гривні та стимулюватиме споживачів обирати інструменти заощадження у гривні, а не у валюті. А також посилить можливості самого Нацбанку щодо стримування інфляції під час війни.