Охочих виділяти Україні кошти дедалі менше, але діалог триває – Марченко
Дедалі менше країн Заходу хочуть і далі фінансувати потреби бюджету України, але Київ має багато аргументів на користь продовження підтримки. Про це сказав міністр фінансів України Сергій Марченко в ефірі національного телемарафону 28 вересня, відео опублікував канал "Ми – Україна".
"Охочих виділяти кошти все менше й менше. Але це не означає, що коштів не буде. І це не означає, що ми припинили працювати", – сказав Марченко.
За його словами, цьогоріч Україна гарантовано отримає приблизно $42 млрд для фінансування дефіциту бюджету. Він висловив сподівання, що українська влада зробить усе, щоб це було гарантовано й наступного року.
"Це непросто, це складно. З кожним місяцем багато питань щодо того, наскільки платники податків тих країн готові нас фінансувати. Але це діалог, це дискусія. Ми показуємо переваги, ми показуємо, що буде, якщо вони нам не будуть давати кошти. Ми показуємо наслідки й ту шалену роботу, яку роблять наші Збройні сили, стримуючи одну з найбільших армій світу. І це також є аргументом, тому що ми фактично є форпостом усього цивілізованого демократичного світу, який бореться за цінності, за незалежність. Я вважаю, що в нас є достатньо аргументів і підстав не просто просити, а вимагати підтримку. Ми готові робити всі необхідні реформи й заходи для того, щоб ця підтримка нам надходила вчасно й у повному обсязі", – сказав він.
Контекст:
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив 15 вересня, що з початку повномасштабного вторгнення РФ Україна залучила понад $62 млрд фінансової допомоги від партнерів, із них $30 млрд – поточного року. За його словами, лідерами за обсягом наданої допомоги є Євросоюз, США, Світовий банк та Міжнародний валютний фонд.
За словами Марченка, потреби України у зовнішньому фінансуванні зараз становлять приблизно $42 млрд на рік. "На наступний рік ми плануємо не меншу суму. Чому? Тому що бюджет сектору безпеки і оборони ми будемо планувати на рівні 2023 року", – сказав він. Міністр пояснив, чому Україна потребує зовнішньої допомоги: цього року на сектор безпеки та оборони вона планує витратити приблизно 1,6 трлн грн, і "це не остаточна цифра", водночас податкові збори оцінюють в 1,3 трлн грн.
Деякі західні партнери України вже ухвалили довгострокові плани її підтримки. Зокрема, Євросоюз обіцяє виділити Україні €50 млрд упродовж наступних чотирьох років.