Оцінювати результат підвищення облікової ставки ще зарано – заступник голови НБУ

Щоб підвищення облікової ставки спрацювало, потрібно більше часу, заявив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук
Фото: National Bank Of Ukraine / Flickr
Після підвищення облікової ставки до 25% минуло дуже мало часу, щоб робити висновки щодо ефективності цього кроку. Про це в інтерв'ю "ВBC News Україна", опублікованому 14 липня, заявив заступник голови Національного банку України Сергій Ніколайчук.

"Процес розпочався. Окремі великі банки вже розпочали підвищення депозитних ставок. За нашими оцінками, враховуючи 100% державну гарантію на повернення депозитів, конкуренція з більш агресивними приватними банками підштовхне маркетмейкерів до подальшого підвищення ставок", сказав Ніколайчук.

За його словами, до війни ефект від підвищення облікової ставки фіксували протягом 24 місяців.

"Повна зміна тривала до 18 місяців. Зараз, враховуючи особливості воєнного часу, ефективність процентного каналу стала дещо послабилася. Але робити висновки стосовно ефективності реакції ринку на підвищення ставки зарано", пояснив заступник голови НБУ.

Контекст:

Облікова ставка визначає норму відсотка, який стягує НБУ під час рефінансування комерційних банків. Що вища ставка, то дорожче для банків та для споживачів коштують кредити і депозити. Це стимулює бізнес та населення накопичувати гроші, а не витрачати їх. Унаслідок цього попит на товари скорочується, інфляція сповільнюється. Зворотний бік підвищення облікової ставки – скорочення кредитування та, як наслідок, уповільнення економічного зростання.

3 червня 2022 року НБУ підвищив облікову ставку із 10% до 25%. Наступний перегляд заплановано на 21 липня.

У НБУ очікують, що підвищення ставки знизить тиск на курс гривні та стимулюватиме споживачів обирати інструменти заощадження у гривні, а не у валюті. А також посилить можливості самого Нацбанку щодо стримування інфляції під час війни.