Передавання Україні конфіскованих активів РФ стане запобіжником від майбутніх агресій – ексміністр фінансів США
15 грудня під час онлайн-дискусії Київського безпекового форуму (КБФ), заснованого фондом Арсенія Яценюка Open Ukraine, президент-емерит і професор економіки Гарвардського університету, міністр фінансів США у 1999–2001 роках Лоуренс Саммерс заявив, що заморожені міжнародні активи країни-агресора Росії треба передати Україні. Його цитує сайт КБФ.
"Я вважаю, що коли таке рішення [на Заході] буде ухвалене, то найважливіше буде – забезпечення належних фондів для відбудови України, і це буде доповнювати вже позитивні явища, які ми бачимо на сьогоднішній день, коли більшість європейських країн бажають підтримати вступ України до Європейського союзу", – сказав Саммерс.
За його словами, "це не лише питання економічного відродження й відбудови України".
"Якщо цей прецедент буде створено в міжнародному праві, власне, такі речі вже відбувалися щодо Іраку і після Другої світової війни – і міжнародні правила справедливої компенсації будуть підтверджені, це буде діяти як певний запобіжник від майбутніх агресій", – вважає ексміністр США.
На думку Саммерса, країни Заходу "стають усе ближчими" до ухвалення рішення про передавання Україні заморожених російських активів.
Контекст:
Унаслідок війни, яку 24 лютого 2022 року розпочала Росія, Україна зазнала збитків на суму понад $700 млрд, повідомляв 3 січня 2023 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Навесні 2022 року генеральний прокурор США Меррік Гарланд говорив, що міністерство юстиції країни підтримає зусилля щодо передання заарештованих активів РФ Україні. Однак міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що Штати не можуть законно заарештувати заблоковані активи Центробанку РФ.
Міністр юстиції Денис Малюська зазначав, що в разі принципової згоди всіх партнерів імплементувати механізм передавання російських активів можна було б приблизно за пів року. Але процес відбувається повільніше, ніж хотіла б Україна, оскільки таких прецедентів у світі ще не було, а його створення "тягне за собою дуже неоднозначні геополітичні наслідки для багатьох країн світу і для багатьох регіонів".
У лютому 2023 року Європейський союз схвалив створення спеціальної робочої групи щодо використання заарештованих або заморожених російських активів для підтримки відновлення України.
30 червня агентство Bloomberg написало, що лідери держав – членів Європейського союзу погодили план використання заморожених активів Центробанку Росії на користь України. Зокрема, країни ЄС розглядають імовірність введення податку на прибуток, одержаний від активів російського Центрального банку, щоб потім ці кошти скерувати на допомогу у відновленні України.
Єллен сказала 21 вересня, що США погоджуються із планом ЄС віддавати Україні дохід із заморожених коштів росіян.