Підприємства феросплавної галузі працюють лише на 20% потужності, а час доправлення вантажів зріс удесятеро – експерт
Він вважає, що заплановане "Укрзалізницею" підвищення тарифів на 70% остаточно підкосить галузь. Експерт нагадав, що основна продукція підприємств – це феросплави, перевезення таких вантажів залізницею потребує охорони, яку оплачують погодинно, тоді як час доправлення вантажів зріс у рази.
"Ураховуючи, що через війну в Україні змінилася логістика, вантажі на деяких напрямках, наприклад, польському, перебувають у дорозі у 9–10 разів довше, ніж до 24 лютого", – розповів Кудрявцев.
Він наголосив, що перевезення феросплавів для "Укрзалізниці" рентабельне за нинішніх тарифів.
"Тобто нам просто викручують руки. І з цим щось треба робити", – заявив голова УкрФа.
Контекст:
Міністерство інфраструктури України підтримало пропозицію залізничників здійснити індексацію тарифів, підвищивши їх на 70% на всі групи вантажів. Про це 28 червня повідомив глава відомства Олександр Кубраков. Згідно з наказом Міністерства інфраструктури №441, змінено коефіцієнти й підвищено тарифи на перевезення вантажів та пов'язані із цим послуги. Наказ "Про внесення змін до коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги" міністр підписав 22 червня, документ було зареєстровано в Мін'юсті 24 червня.
В Українській зерновій асоціації закликали не підвищувати тарифу, щоб не втратити експортні галузі, для яких зростання витрат матиме катастрофічні наслідки.
Український бізнес переорієнтує експорт на залізничні перевезення через блокування Росією портів у Чорному морі. Україна шукає можливості вивезти призначену для експорту продукцію за кордон за умов блокування Росією портів. Світова спільнота також шукає шляхи для відновлення цього експорту.
Загалом обсяги експорту у другому кварталі 2022 року становили $8,782 млрд, це на 45,8% менше, ніж за такий самий період минулого року, у фізичних обсягах скорочення квартального експорту становило 55,6%.
Із початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України значно скоротили експорт своєї продукції через блокаду морських портів, зокрема, металургійні компанії.
Криворізький гірничо-металургійний комбінат "АрселорМіттал Кривий Ріг" заявив, що зменшує на третину зарплати працівникам і скорочує обсяги виробництва. Причина – проблеми з відвантаженням продукції та доправленням сировини на підприємство, а також зростання витрат на логістику.
Група "Метінвест" також оголосила про зупинення видобування на трьох ГЗК і зниження потужності заводу "Каметсталь" через неможливість вчасно доправити продукцію замовникам, пов'язану з логістичними складнощами.
За січень – червень через логістичні складнощі гірничо-металургійна компанія Ferrexpo скоротила виробництво на 16%, до 4,8 млн т, продажі за цей самий період упали на 21%.