"Продемонструвала надзвичайну витривалість". Єврокомісія вперше оцінила економіку України як кандидата у члени ЄС

У Єврокомісії вважають, що Україна "продемонструвала надзвичайну витривалість під час війни"
Фото: depositphotos.com
Європейська комісія вперше у своїх прогнозах дала оцінку економічній ситуації в Україні як державі, яка прагне стати членом ЄС. Оцінку опубліковано 17 травня на сайті Єврокомісії.

Разом з Україною прогнози щодо своїх економік одержали Молдова та Боснія і Герцеговина, які також набули статусу кандидатів на вступ у Євросоюз.

Оцінка довоєнної економіки

Оцінюючи довоєнний стан української економіки, у Єврокомісії зазначили, що Україна – країна з рівнем доходу нижчим за середній. У відомстві вважають, що 2021 року економічний розвиток України стримували нерівномірні реформи. Це пояснили відсутністю політичного консенсусу, регулярним втручанням корисливих інтересів, високим рівнем корупції, низьким рівнем інвестицій, а також територіальними спорами.

Порівнюючи ситуацію в Україні із ситуацією в ЄС, у Єврокомісії зазначили: українська економіка набагато менш диверсифікована і має вищий вплив держави. Саме в державному секторі виробляють до 10-ї частини продукції і працює кожен п'ятий зайнятий, підрахували у Брюсселі.

У підсумку Україна опинилася на низькій позиції у рейтингу глобальній конкурентоспроможності – 84-те місце порівняно з 51-м та 62-м, які посідають економічно найслабші з членів ЄС.

Окрім того, велика частка економіки України припадає на сільське господарство (12%, у середньому по ЄС: 1,3%), низькотехнологічне виробництво (12%) та видобування корисних копалин (8%).

Серед небагатьох переваг України назвали високий рівень видатків бюджету на освіту (5,7% довоєнного ВВП України проти 4,8% у ЄС) та рівень освіченості робочої сили. Проте наголосили і на високому рівні "неформальної зайнятості" – до 20% від усіх працевлаштованих в Україні 2021 року. У Брюсселі також звернули увагу на нижчий, порівняно з ЄС, рівень зайнятості серед жінок – до війни він становив 56%, тоді як у ЄС це 68%.

Також із позитивних моментів – контроль над інфляцією та підтримка ринкового курсу гривні силами НБУ, а також утримання Мінфіном дефіциту бюджету нижче ніж 2%.

Оцінка економіки під час війни

Під час повномасштабної війни Україні довелося зіткнутися з масштабними руйнуваннями та масовим відпливом громадян за кордон, що призвело до скорочення ВВП майже на 30%.

"Проте вища, ніж очікували, стійкість критичної енергетичної інфраструктури, ініціативи солідарності на підтримку фінансової допомоги – усе це, як передбачають, сприятиме ширшій стабілізації економічного виробництва 2023 року", – ідеться у звіті.

Експерти додали, що Україна "продемонструвала надзвичайну витривалість під час війни", а зусилля, спрямовані на приєднання до ЄС, мають покращити ситуацію.

У Єврокомісії очікують, що після падіння майже на 30% за підсумками 2022 року українська економіка може зрости – на 0,6% – уже 2023-го, а наступного року зростання може становити 4%.

Інфографіка: ec.europa.eu

Проте умовою зростання є процес відновлення, а отже, завершення війни.

Інфляція, за прогнозами Єврокомісії, залишиться на високому рівні (приблизно 20%) протягом 2023 року і поступово знижуватиметься 2024 року. Очікують, що безробіття залишиться на рівні приблизно 15% 2023 року і знизиться 2024 року.

У Брюсселі нагадали, що економічне відновлення України коштуватиме $411 млрд, що більше ніж удвічі перевищує розмір довоєнної економіки країни.

Окрім того, для відновлення потрібна амбітна програма реформ, а саме: зниження ролі держави в економіці, вирішення проблеми корупції, підвищення ефективності судової системи та зміцнення правозастосовної практики.

Контекст:

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія та Молдова.

17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні та Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу до Євросоюзу.

23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні та Молдові статус кандидата.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив 27 квітня, що Україна "виконала всі сім рекомендацій Єврокомісії", які їй надали під час досягнення статусу кандидата. Він додав, що Україна буде готовою до процедури переговорів наприкінці 2023 року.