Постійного радника МВФ із фінансових питань викликали з України – ЗМІ
Старшого економіста європейського департаменту Міжнародного валютного фонду (МВФ) Віма Фонтейна, який понад п'ять років пропрацював в Україні, відкликали з країни. Про це повідомляє НВ, посилаючись на джерела.
Як зазначає видання, Фонтейн в Україні відповідав за реформу фінансового сектору, значною частиною якого була реформа корпоративного управління.
Фонтейн раніше відповідав і за банківську реформу, яка припала на каденцію ексголови Нацбанку України Валерії Гонтаревої, у межах виконання умов меморандуму України із МВФ про виведення неплатоспроможних банків із ринку.
"Він відвідував усі ключові судові засідання по "ПриватБанку", можна сказати, був польовим генералом. Причиною цього [відкликання] може бути повний провал реформи корпоративного управління й відсутність перспектив підписання SLA-угоди й подальшого фінансування з боку МВФ", – зазначив співрозмовник видання.
НВ підкреслює, що під провалом корпоративного управління може йтися про нещодавнє звільнення голови правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва.
"Усе це може призвести до необхідності емісії, інфляції, подорожчання запозичень і можливого дефолту України. Не найкраща новина для керівництва країни", – додало джерело видання.
Контекст:
Україна співпрацює із МВФ за програмою stand-by. Виконавча рада Фонду схвалила її 9 червня 2020 року. За нею передбачено виділити $5 млрд чотирма траншами. 12 червня Україна одержала $2,1 млрд першого траншу. Київ очікував на отримання ще двох траншів по $700 млн до кінця року, але цього не сталося.
21–23 грудня 2020 року місія МВФ розпочала перший перегляд угоди з Україною у форматі stand-by. Вона відновила роботу після зимових канікул 11 січня 2021 року. Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман 13 лютого повідомив, що місія Фонду завершила роботу, але рішення про перегляд програми не ухвалено. "Обговорення було продуктивним, проте потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть", – зазначив він.
25 лютого офіційний представник Фонду Джеррі Райс заявив, що місія МВФ вважає продуктивними дискусії з Україною, але деякі питання залишилися невирішеними. Серед таких питань він назвав дефіцит бюджету, фіскальні ризики, а також зміцнення системи правосуддя.
Програма МВФ залишається "базовим сценарієм" для України, оскільки у країни немає можливості одержати доходи з інших джерел, сказав міністр фінансів України Сергій Марченко наприкінці березня. За його словами, Україні "вже некомфортно" без грошей МВФ.
Голова НБУ Кирило Шевченко заявив на початку квітня, що Київ розраховує на два транші від МВФ, але процес переговорів буде тривалим.