Проблему тарифів на воду уряд переклав на громади, люди переплатять мільярди – політолог Кочетков

Олександр Кочетков: Після публічної прочуханки уряду від президента Зеленського прем'єр-міністр долучився до критики... фактично свого ж рішення про підвищення тарифів
Фото: Alexandr Kochetkov / Facebook
Уряд відмовився покривати різницю у тарифах на воду, переклавши цей обов'язок на місцеве самоврядування, у такий спосіб він фактично змусив українців переплачувати мільярди. Про це заявив у своєму Facebook політичний експерт Олександр Кочетков.

"Уряд таки змусив українців компенсувати різницю в тарифі на воду – люди переплатять мільярди. Учора прем'єр-міністр Денис Шмигаль учергове заявив, що зараз підвищення тарифів на воду для населення є неприйнятним. А компенсувати втрати водоканалам мають місцеві громади зі своїх бюджетів... Найгірше в цій ситуації те, що Шмигаль просто вирішив перекласти проблему водоканалів із хворої на здорову голову. Тобто змусив громади заплатити мільярди з їхніх бюджетів на компенсацію водоканалам, перекресливши фінансування інших соціальних статей місцевих бюджетів. Іншими словами, громадяни все одно заплатять за компенсацію водоканалам. Бо уряд цю різницю платити відмовився, скинувши цей обов’язок на місцеве самоврядування", – заявив експерт.

Він нагадав, що уряд із 1 червня підняв удвічі тарифи на електроенергію, що автоматично спричиняє витрати і на надання інших комунальних послуг, зокрема на водопостачання. Проте традиційно уряд не передбачив жодних компенсаторних механізмів, а просто схвалив рішення про підвищення тарифів на воду.

"Після публічної прочуханки уряду від президента [України Володимира] Зеленського прем'єр-міністр долучився до критики… фактично свого ж рішення про підвищення тарифів. Нібито й не було того рішення уряду. І в результаті місцеві водоканали залишаються критично недофінансованими", – наголосив Кочетков.

Він заявив, що перекладання відповідальності на місцеву владу є хибним рішенням.

"Хто виграв у цій ситуації? Точно не громадяни. Уряду Дениса Шмигаля варто перестати у будь-якій незрозумілій ситуації перекладати все на місцеву владу. Ефективне державне управління має базуватися на інших принципах", – резюмував експерт.

Контекст:

НКРЕКП схвалила підвищення тарифів на воду з 1 липня. Комісія 29 червня ухвалила рішення про коригування тарифів на водопостачання та водовідведення для 34 водоканалів в Україні. У підсумку в середньому по країні тарифи на воду мали зрости на 32%. У НКРЕКП зазначали, що середній розмір платіжки для сім'ї із двох-трьох осіб сягатиме 256 грн на місяць і зростання становитиме 62 грн на місяць.

У комісії заявляли, що рішення зумовлено збільшенням витрат на електроенергію в середньому на 14%, підвищенням оплати праці робітникам водоканалів на 13%, зростанням обсягів закупівлі реагентів на 88%, зобов'язань ліцензіатів за кредитами 60%. Окрім того, було враховано компенсацію вартості електричної енергії з початку 2023 року.

Шмигаль заявив 1 липня, що доручив міністру енергетики Герману Галущенку та Міністерству інфраструктури провести додаткові консультації з НКРЕКП щодо можливості перегляду зростання цін.

Президент України Володимир Зеленський того самого дня розкритикував НКРЕКП за підвищення тарифів на воду, назвавши його "ганебним" та "непрофесійним".

3 липня НКРЕКП скасувала своє рішення.