Рада розблокувала підписання закону про земельні аукціони

Спікер і президент зможуть підписати закон, який завершить земельну реформу
Фото: depositphotos.com
Верховна Рада розглянула і відхилила проєкти постанов про скасування ухваленого 18 травня законопроєкту про земельні аукціони, передає кореспондент "ГОРДОН".

Парламент відхилив сім проєктів постанов про скасування голосування за законопроєкт про затвердження порядку продажу земельних ділянок на електронних аукціонах, зареєстрованих членами фракції "Батьківщина" – жоден із них не набрав більше ніж 81 голос.

Під час обговорення нардеп від "Батьківщини" Володимир Кабаченко зазначив, що законопроєкт №2195 скасовує проведення офлайнових аукціонів і замість цього вводить виключне право на проведення електронних торгів, водночас інтернет-покриття на території України – 65%, стовідсоткове покриття, згідно з державною програмою, буде лише до 2024 року. Він пропонував ввести перехідні положення, щоб протягом найближчих років аукціони можна було проводити і офлайн, і онлайн.

Голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко називав законопроєкт, який тепер підпишуть, важливим у завершенні земельної реформи. За його словами, з 1 липня "люди зможуть користуватися повністю цією реформою".

Верховна Рада 18 травня ухвалила в цілому законопроєкт №2195 про внесення змін до Земельного кодексу України та закон України "Про оренду землі" щодо продажу на електронних аукціонах земельних ділянок, які перебувають у державній і комунальній власності або прав на них.

Згідно з пояснювальною запискою до документа, законопроєкт забезпечує публічність і прозорість продажу та передавання в користування земельних ділянок державної та комунальної власності в електронній системі торгів, проведених в інтернеті у форматі аукціону в режимі реального часу.

Передбачають, що ухвалення законопроєкту дозволить оптимізувати законодавство з питань продажу та передавання в користування земельних ділянок державної та комунальної власності, удосконалить і прискорить механізми та процедури її продажу й передавання, підвищить економічну ефективність проведення аукціонів і збільшить надходження до державного та місцевих бюджетів.

Контекст:

У березні 2020 року в Україні ухвалили закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Відповідно до закону, ринок землі в Україні має запрацювати з 1 липня 2021 року. До 2023 року землю зможуть купувати лише громадяни України, але не більше ніж 100 га землі в одні руки, з 2023 року землю дозволять купувати юридичним особам – резидентам України (не більше ніж 10 тис. га в одні руки). Чи продавати землю іноземцям, українці вирішать на референдумі. Державні та комунальні землі сільськогосподарського призначення продавати не будуть.

Для завершення земельної реформи Раді необхідно було ухвалити ще два законопроєкти. Перший – №2194 – Рада ухвалила в другому читанні і в цілому з техніко-юридичними правками 28 квітня. Він, зокрема, дозволяє передавати землі державної власності за межами населених пунктів у комунальну власність і скасовує вимоги щодо цільового використання земель сільськогосподарського призначення. Поправки до нього розглядали з початку березня. Зеленський публічно підписав його 24 травня.

Третім став проєкт №2195 про земельні аукціони.

5 січня 2021 року міністр аграрної політики і продовольства України Роман Лещенко заявив, що протягом найближчих трьох років в Україні проведуть референдум про продаж землі іноземцям.

Згідно з опитуванням, проведеним наприкінці квітня Соціологічною групою "Рейтинг", 77% українців переконані, що питання введення у країні ринку сільськогосподарських земель мають розглядати на всеукраїнському референдумі.