Редактор The Economist Островський: Через війну з Росії пішло грошей в еквіваленті приблизно 10–12% ВВП
Санкції щодо Росії працюють, але недостатньо ефективні. Таку думку в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив редактор відділу з питань РФ і Східної Європи британського журналу The Economist Аркадій Островський.
"Санкції – це велика насправді тема. І дійсно, вони працюють не так, як хотілося б. Потрібно почати з того, що, по-перше, фінансові, економічні санкції, введені одразу після початку широкомасштабного вторгнення в Україну 24 лютого [2022 року], не призвели до шоку, обвалення фінансової системи й подальшої серйозної економічної кризи, на яку сподівалися", – сказав він.
Редактор вважає, що економічні обмеження "зробили великий вплив у довгостроковій перспективі на російську економіку, але обвалення фінансової системи не відбулося".
"Спочатку були досить грамотні дії російської влади, Центрального банку, який фактично закрив відтік капіталу, рух валюти. І коли його почали відкривати, то з'ясували, що надходження від продажу нафти й газу такі, що покривають навіть той величезний відтік капіталу, який стався. З Росії пішло грошей в еквіваленті приблизно 10–12% ВВП російського. Але приблизно стільки само було надходжень від продажів нафти й газу. Отже, російська економіка впоралася. Поки що принаймні справляється із цими санкціями", – пояснив Островський.
Він підкреслив, що грошей на ведення війни проти України у президента країни-терориста Росії Володимира Путіна "стало менше", але тих, що залишилися, приблизно $250–260 млрд, "однаково дуже багато".
"У сенсі продовження ведення війни цього вистачить, на жаль, ще на досить тривалий строк. Хоча справді сильно впали резерви, що важливо. [Нафтогазові доходи теж упали], але недостатньо. І це, мені здається, одна з найголовніших проблем санкційних. Має опуститися ціна на нафту і газ, щоб російська економіка дійсно зазнала труднощів. Зараз є дефіцит бюджету, наростатимуть проблеми з виплатами. Але вони не катастрофічні", – заявив Островський.
Редактор The Economist Островський: США більше бояться не того, що Путін застосує ядерну зброю, а того, що буде, якщо в Росії розпочнеться хаотичний процес із втратою контролю над ядерною зброєю. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
ЄС, США та інші держави вперше запровадили санкції проти Росії у відповідь на її агресію щодо України 2014 року. 2022 року, після широкомасштабного вторгнення російських військ, обмеження суттєво розширили.
Наразі РФ знаходить можливості обходити санкції, зазначав Зеленський. Про факти обходу санкцій Україна повідомляє партнерів. Зеленський наголошував, що якнайбільше глобальних гравців мають бути "абсолютно принциповими у дотриманні режиму санкцій проти Росії за терор".
За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, від кінця лютого 2022 року на РФ наклали понад 13,5 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, – приблизно 16,2 тис. Росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію та Північну Корею.