Рішення ВР щодо націоналізації Новокраматорського машинобудівного заводу не дасть змоги РФ захопити його – Голобуцький
"Націоналізація стратегічного Новокраматорського машинобудівного заводу не дасть агресору змоги захопити його, – написав експерт. – Виробництво продукції на НКМЗ неможливе: рішенням власників із 27 лютого завод повністю законсервовано через воєнні дії. Окрім того, у регіоні немає газопостачання. Місто та його підприємства зазнають масованих регулярних бомбардувань. Підприємство є світовим промисловим гігантом. Подібних в Україні та за кордоном немає за потенціалом, оснащеністю та виробничим досвідом. Аналогом є російський "Уралмаш", але, за можливостями, унікальним обладнанням та іншими параметрами, НКМЗ значно перевищує російську копію".
Він зазначив, що зараз підприємство, яке може виробляти широке коло продукції військового призначення, розташоване за 30 км від лінії фронту, і якщо такі потужності та обладнання за нинішніх умов потраплять до рук ворога і працюватимуть на його оборонку – "наслідки зрозумілі".
"Весь висококваліфікований персонал підприємства, який володіє унікальними знаннями та навичками, евакуювався разом із переважною кількістю місцевих жителів на підконтрольну частину України та залишився без роботи. В умовах дефіциту боєприпасів та озброєнь у ЗСУ така махіна, як НКМЗ, має бути задіяна в системі оборони держави, а кваліфікований персонал – продовжити свою роботу у системі вітчизняного "Укроборонпрому" з випуску продукції військового призначення на нових обладнаних потужностях у відносно безпечних регіонах країни. Можна впевнено сказати, що рішення правильне, своєчасне і на користь держави. Адже націоналізація НКМЗ не дасть агресору знищити його обстрілами або нагоди заволодіти стратегічним ресурсом для використання проти України", – підсумував Голобуцький.
Контекст:
Верховна Рада ухвалила постанову, якою держава забирає у власність майно Новокраматорського машинобудівного заводу. У пояснювальній записці йдеться про загрозу втрати виробничих потужностей заводу через його можливе захоплення російським агресором. У зв'язку із цим автор документа нардеп від "Європейської солідарності" Володимир Ар'єв запропонував вивезти обладнання.
Підприємство належить сім'ї Георгія Скударя, яка володіє 78% заводу, ще 22% компанії розподілено серед великої кількості міноритаріїв. Скудар – колишній член Партії регіонів, традиційно більша частина продажів заводу припадала на Росію. За законом власник компанії має отримати компенсацію вартості вилученого майна. Скудар заявив, що в ухваленні постанови ВР не було потреби, оскільки у воєнний час держава має право націоналізувати будь-яке приватне майно.