Різке зростання акцизів на ТВЕН може позбавити держбюджет 3–5 млрд грн – ЗМІ

Після підвищення акцизу на ТВЕН ціни на ці товари в Україні будуть вищими в півтора раза, ніж у Молдові, Білорусі та Росії, зазначає видання
Фото: depositphotos.com
Акциз на тютюнові вироби для електричного нагрівання підвищать відразу в 4,2 раза, що призведе до зростання контрабанди і згортання інвестицій у виробництво цих товарів, пише "Главред ".

В Україні різке підвищення акцизу на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) – у 4,2 раза – може привести до втрати до 5 млрд грн надходжень до державного бюджету і 50 тис. робочих місць, пише "Главред" 18 грудня.

За інформацією видання, найбільше може постраждати Харківська область, де розташована фабрика компанії "Філіп Морріс Україна" – під удар потрапить $20 млн іноземних інвестицій.

"Нагадаємо, що у 2019 році саме недовиконання доходів від тютюнового акцизу було другою (після імпортного ПДВ) найбільшою проблемою дохідної частини державного бюджету (недовиконання плану – майже 14 млрд грн). Причина полягала в різкому – фактично в сім разів – зростанні контрабанди сигарет в Україну через серйозні підвищення акцизів і цін протягом попередніх років", – пише автор статті Олег Макаров.

Після підвищення акцизу на ТВЕН ціни на ці товари в Україні будуть вищими в півтора раза, ніж у Молдові, Білорусі та Російській Федерації, що створює ризик зростання контрабанди із цих країн.

"Також проблема полягає в тому, що два найбільші виробники ТВЕНів одночасно входять у топ-10 платників податків України. Це компанії "Філіп Морріс Україна" (у 2019 році – третій найбільший платник податків – 17,2 млрд грн) і "Брітіш Амерікан Тобакко Україна" (у 2019 році – сьомий найбільший платник податків – 13,9 млрд грн). Ці компанії, які сумарно дають понад 31 млрд грн податків, у попередні роки все більше переводили своє виробництво із традиційних сигарет на потенційно менш шкідливі ТВЕНи – IQOS і Glo. Після такого різкого підвищення акцизів можуть і зупинитися інвестиції в модернізацію виробництва, і виникнути проблеми зі сплатою акцизів", – написано в матеріалі.

"Філіп Морріс Україна" може остаточно відмовитися від ідеї переведення її на виробництво ТВЕН, припускає автор.

"Якщо раніше саме Україна розглядалася як основний кандидат на створення експортного виробничого хаба ТВЕНів для країн Східної Європи, то після підвищення акцизу його буде перенесено, імовірно, в одну із сусідніх країн. Створення таких суттєвих ризиків і для держбюджету, і для прямих іноземних інвестицій цілком може викликати занепокоєння у Міжнародного валютного фонду", – підсумував журналіст.