Робота енергетичних підприємств під загрозою через імпорт електроенергії з Білоруської АЕС – Федерація роботодавців ПЕК
У Федерації роботодавців паливно-енергетичного комплексу України вважають, що не допустити імпорту електроенергії мала Верховна Рада, для цього потрібно було ухвалити відповідний закон.
Робота енергетичних підприємств в Україні опинилася під загрозою через початок імпорту електроенергії з Білоруської АЕС. Про це йдеться в заяві Федерації роботодавців паливно-енергетичного комплексу України.
"Рівним графіком імпорт становить близько 300 МВт за потужністю. За набраним масштабом у річному вимірі імпорт може досягнути величини 2,7 млрд кВт-год. Варто згадати про тяжкі наслідки для енергетики України, які спричинив імпорт електроенергії, що тривав із жовтня 2019-го до березня 2020-го і за обсягом перевищив 1 млрд кВт-год. Енергетичні компанії отримали численні збитки, а 95% українських шахт навесні були змушені зупинити свою роботу", – ідеться в заяві.
У федерації вважають, що не допустити імпорту електроенергії мала Верховна Рада, для цього потрібно було ухвалити відповідний закон.
"14 грудня у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт №4493 відносно продовження до 31 грудня 2021 року повноважень НКРЕКП щодо обмеження доступної пропускної спроможності міждержавних перетинів між Україною та державами, які не є сторонами Енергетичного співтовариства. Потрібно було лише змінити дату. І все. Але щось завадило. Складно було збагнути зміст і прорахувати наслідки?" – зауважили в організації.
Тимчасову заборону на імпорт електроенергії з Росії було введено навесні 2020 року зокрема після критики поставок президентом Володимиром Зеленським. 16 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, на своєму засіданні дозволила імпорт електроенергії з Росії та Білорусі всупереч позиції Зеленського, писав "Цензор.НЕТ". НКРЕКП дозволила трейдерам укладати контракти на постачання електроенергії 2021 року, зазначало видання.
За два дні до рішення НКРЕКП, 14 грудня, народний депутат від "Батьківщини", перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики і комунальних послуг Олексій Кучеренко зареєстрував проєкт закону щодо продовження заборони на імпорт електроенергії з Росії та Білорусі до 31 грудня 2021 року. Але в сесійний зал документа поки не подавали.
Перед цим Україна імпортувала електроенергію з РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим внаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії".
До березня 2020 року, коли знову ввели заборону, було імпортовано понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистеми від такого постачання оцінюють у 3 млрд грн, писав "Мінпром". За розрахунками Міністерства енергетики та захисту довкілля України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske.
Імпорт став причиною найбільшої за всю історію незалежності кризи на енергоринку, зауважував ZIK.