Наливайченко: Імпорт електроенергії з Білоруської АЕС загрожує партнерству України з ЄС
Законодавча заборона на закупівлю електроенергії з Білоруської АЕС, яку ввели країни Балтії, призвела до втрати цією станцією цільових ринків збуту, але на допомогу Олександру Лукашенку прийшла Україна, заявив народний депутат від "Батьківщини" Валентин Наливайченко.
Партнерські відносини України та Європейського союзу можуть опинитися під загрозою через початок закупівель електроенергії, виробленої на Білоруській АЕС, пише нардеп від "Батьківщини", секретар парламентського комітету з питань інтеграції України з Європейським союзом Валентин Наливайченко у своїй колонці на сайті агентства "Інтерфакс-Україна" 5 січня.
"Наслідки такого безглуздого й, імовірно, корумпованого рішення про закупівлю електрики з Білорусі будуть доволі серйозними. Більш недолугого зовнішньополітичного рішення від української влади годі було й уявити", – вважає політик.
Польща, Литва, Латвія та Естонія оголосили бойкот Білоруській АЕС, і рішення України співпрацювати з нею Європейську комісію розчарувало, додав він.
"Сказати, що європейські партнери розчаровані рішенням української влади купувати електрику з Білоруської АЕС, – нічого не сказати. Ще восени 2020-го українська влада на офіційному рівні запевняла партнерів із Євросоюзу, що в жодному разі не планує співпрацювати з путінською АЕС у Білорусі, а з нового року віроломно почала купувати (!) у неї струм", – написав Наливайченко.
Законодавча заборона на закупівлю електроенергії з Білоруської АЕС, яку ввели країни Балтії, призвела до втрати цією станцією цільових ринків збуту, зазначив народний депутат.
"Але тут трапилося те, чого європейці й уявити собі не могли, – на допомогу Лукашенку і Путіну прийшла Україна. Що це? Це не що інше, як нахабна диверсія проти національних інтересів України. Російська п'ята колона всередині країни поставила під загрозу основу основ підтримки нашої держави в ЄС і НАТО", – заявив депутат.
Україна від початку року імпортувала з Білорусі 150 МВт-год електроенергії. За даними "Інтерфакс-Україна", електроенергію з Білорусі викупили ТОВ "ДЕ Трейдинг" і ТОВ "Дніпросталь-Енерго". "Дніпросталь-Енерго" належить українському бізнесмену Вікторові Пінчуку, "Донбасенерго" належить бізнесмену і нардепу від групи "Довіра" Максимові Єфімову.
За даними видання ExPro, у січні 2021 року імпорт із Білорусі також планують компанії "ЕРУ Трейдинг" і "Енерджі Трейд Груп", вони здобули доступ до перерізів на місячному аукціоні.
2019 року народний депутат від "Європейської солідарності", член міжфракційного депутатського об'єднання "Енергетична незалежність і безпека України" Михайло Бондар заявляв, що за імпортом електроенергії з Білорусі може ховатися непряме постачання з Росії.
Тимчасову заборону на імпорт електроенергії з Росії запровадили навесні 2020 року, зокрема після критики постачань президентом Володимиром Зеленським. 16 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, на своєму засіданні дозволила імпорт електроенергії з Росії та Білорусі всупереч позиції Зеленського, писав "Цензор.НЕТ". НКРЕКП дозволила трейдерам укладати контракти на постачання електроенергії 2021 року, зазначало видання.
За два дні до рішення НКРЕКП, 14 грудня, народний депутат від "Батьківщини", перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики і комунальних послуг Олексій Кучеренко зареєстрував проєкт закону про продовження заборони на імпорт електроенергії з Росії та Білорусі до 31 грудня 2021 року. Але до сесійної зали документ поки не виносили.
Перед цим Україна імпортувала електроенергію із РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії".
До березня 2020 року, коли знову ввели заборону, імпортували понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистеми від таких постачань оцінюють у 3 млрд грн, писав "Мінпром". За розрахунками Міністерства енергетики та захисту довкілля України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske.
Імпорт став причиною найбільшої за всю історію незалежності кризи на енергоринку, зазначав ZIK.