Розблокування портів допоможе феросплавній галузі відновити виробництво – Кудрявцев

У 2021 році обсяги українського експорту сягали $68 млрд
Фото: depositphotos.com
Розблокування морських портів України дасть змогу підприємствам феросплавної галузі зменшити логістичні витрати, вирішити труднощі з експортом готової продукції та відновити постачання імпортної сировини. Про це заявив у коментарі порталу "Мінпром" виконавчий директор Української асоціації виробників феросплавів (УкрФА) Сергій Кудрявцев.

Він звернув увагу, що торік галузь скоротила виробництво щонайменше на 30%, зокрема через блокування морських шляхів, оскільки майже 80% її експорту в довоєнний час проходило саме крізь порти.

"У 2021 році обсяги українського експорту сягали $68 млрд. Цей експорт тримався на трьох китах, які забезпечили більше як половину виторгу: чорні метали плюс руда – $21 млрд, зернові – $12,34 млрд, рослинні й тваринні жири (переважно соняшникова олія) – $7 млрд. У 2022 році ці показники значно обвалилися: Україна недоотримала майже $14 млрд валютної виручки через скорочення експорту металу та руди", – зазначають автори матеріалу.

Контекст:

Президент ОП "Укрметалургпром" Олександр Каленков констатував, що гірничо-металургійний сектор перебуває у стані важкої кризи і працює лише на 15% від своєї потужності. За його словами, галузь потребує відновлення державної підтримки, зокрема в питаннях тарифної політики, яка має бути послідовною й передбачуваною. Основна причина різкого обвалення – російська агресія, що призвела до руйнування українських підприємств та обривання логістичних ланцюжків через блокування чорноморських портів для експорту продукції.

Заступник міністра економіки – торговий представник України Тарас Качка назвав рекордне обвалення експорту металопродукції трагедією для української металургії. Також він заявив, що Мінекономіки у 2023 році працюватиме над розширенням українського експорту – зокрема, уряд намагатиметься розблокувати морські шляхи й продовжити дію безмитних режимів торгівлі з ЄС, США та Великобританією.

Бізнес-спільнота, об'єднана Європейською бізнес-асоціацією, Американською торговельною палатою в Україні й Асоціацією "Український клуб аграрного бізнесу", звернулася до Організації Об'єднаних Націй (ООН) і Туреччини із закликом розблокувати чорноморську "зернову ініціативу" й забезпечити вільне торговельне судноплавство у Чорноморському регіоні.