СБУ затримала посадовців українського холдингу, яких підозрюють у пособництві "тіньовому флоту" РФ
Співробітники Служби безпеки України затримали керівництво українського холдингу та їхніх спільників, яких підозрюють у допомозі країні-агресору Росії обходити санкції на експорт енергоносіїв. Про це 10 січня повідомила пресслужба СБУ в Telegram.
Слідство стверджує, що протягом 2023–2024 років фігуранти брали участь у будівництві в Ростовській області (РФ) припортового заводу з виробництва скрапленого газу, а виготовлену там продукцію могли завантажувати на танкери російського "тіньового флоту" й приховано продавати в різних частинах світу. За даними української спецслужби, більшу частину прибутків від цього Москва спрямовувала на фінансування війни в Україні.
"За результатами комплексних заходів на Київщині СБУ затримала розробника обладнання та інженера-проєктувальника українського холдингу, які брали участь у будівництві російського заводу. Задокументовано, як обидва фігуранти розробляли всю проєктну документацію виробничого об'єкта та його технологічних потужностей", – ідеться в повідомленні.
Готові розробки фігуранти, імовірно, переправляли російським замовникам через співвласника українського холдингу, який перебуває на тимчасово окупованій частині Донецької області. Він, за даними СБУ, володіє п'ятьма компаніями в місті Шахти Ростовської області, які постачають обладнання на автозаправні станції підсанкційних російських корпорацій "Газпром" і "Лукойл".
Окрім того, у Полтавській області силовики затримали власника мережі АЗС на тимчасово окупованій росіянами території на сході України, якого СБУ вважає його спільником. Фігурант, імовірно, заправляє військову техніку окупантів.
Слідчі повідомили трьох затриманих про підозру в пособництві державі-агресору (ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу України). Їм може загрожувати до 12 років в'язниці з конфіскацією майна.
"Також за цією статтею заочно кваліфіковано злочини співвласника українського холдингу та директорки мережі АЗС, які перебувають за межами підконтрольної Україні території. Досудове розслідування триває", – додали в СБУ.
Контекст:
На початку грудня 2022 року країни – члени "Великої сімки", а також Австралія та ЄС ввели обмеження на російські нафту й газ.
У російських нафтовиків почали з'являтися труднощі з пошуком танкерів під перевезення після того, як США почали вводити санкції проти "тіньового флоту" Кремля й запустили розслідування, яке охопило три десятки суднових перевізників по всьому світу, повідомило агентство Reuters 26 листопада 2023 року.
Неурядова організація Global Witness повідомляла, що імпорт російського СПГ в ЄС від початку війни в Україні зріс на 40%. Згідно з аналізом галузевих даних, країни Європейського союзу зараз купують значно більше російського СПГ, ніж до повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
У жовтні 2024 року ЗМІ повідомляли, що "тіньовий флот" РФ потрапив під санкції Великобританії, але, попри це, 70 суден і далі працюють на російську економіку. 25 листопада Великобританія оголосила про свій найбільший пакет санкцій проти "тіньового флоту" Росії (30 суден). Лише протягом останнього року вони перевезли нафти й нафтопродуктів на мільярди фунтів стерлінгів.