Шимків: Для вчених є юридичні перешкоди, які обмежують комерціалізацію ідей
"Якщо ми говоримо про фундаментальні дослідження, хабами для них зазвичай є університети. І для вченого, який створив певну ідею на базі університету, є юридичні перешкоди, що обмежують його в можливості комерціалізації ідеї", – сказав він.
Серед перешкод для досліджень молодих учених Шимків назвав брак грошей, проблеми із захистом авторських прав, занадто зарегульоване наукове середовище, а також низький статус людей науки в суспільстві, який утворився після розпаду СРСР.
"Якщо раніше вчені були шанованими людьми, то, на жаль, сьогодні до доцентів й аспірантів ставляться не завжди з належною повагою. Є фактори плагіату, корупції під час захисту докторських дисертацій. Ми бачимо, що багато "вчених" є тільки на папері. Це люди, які нічого не створили, але мають відповідне звання. І крізь цей весь "бруд" має пробиватися молодий учений", – додав експерт.
Він вважає, що інвестувати в дослідницькі центри міг би бізнес, якби держава створила для цього відповідні умови. Голова ради директорів Darnitsa Group зазначив, що в розвинених країнах бізнес може одержати податковий кредит як результат фінансування науки, а в Україні такого стимулу не передбачено.
"Якщо говорити про технопарки, інкубатори, держава має надати можливість бізнесу фінансувати їх, розуміючи, що в такий спосіб ми фінансуємо науку. Сьогодні нам пропонують робити такі інвестиції тільки з прибутку. Водночас із прибутку бізнес фінансує культуру, науку, ініціативи з корпоративної й соціальної відповідальності", – перерахував Шимків.