Системні проблеми в енергетиці України створюють боргову кризу – Центр досліджень енергетики
Накопичення боргів в енергетичному секторі України відбувається переважно через системні проблеми, а не через заборгованість населення. Про це заявив в інтерв’ю для "Радіо NV" директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
На думку експерта, основною причиною боргового навантаження є недостатньо збалансовані тарифи для критичних споживачів.
"Наприклад, у водоканалів українських тариф такий, що вони платити за електрику здебільшого просто не можуть. У них нема грошей, не заплановано. Заплатити ринкову ціну за електрику вони просто не можуть. Вони і не платять, відповідно, формується відповідний борг, а відключити водоканал неможливо, бо це критична інфраструктура, ми залишимося без каналізації і без води", – зазначив Харченко.
Схожа ситуація склалася і з державними вугільними шахтами, які також не покривають витрат на електроенергію. Харченко підкреслив, що врегулювання цих проблем потребує скоординованих дій із боку регулятора, профільного міністерства та Кабінету Міністрів.
"Тут такий комплекс проблем, які можуть бути вирішені виключно за рахунок роботи регулятора, міністерства і в цілому Кабінету Міністрів насправді. І тут сьогодні я не бачу ні дій, ні плану, ні спроможності, ні навіть активної комунікації про те, що є розуміння, що це треба робити", – заявив він.
Контекст:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, має ухвалити рішення, які дадуть можливість запобігти зростанню боргових проблем на ринку електроенергії. Про це заявив експерт із програми "Енергетика" аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Андріан Прокіп. "І "Укренерго", і "Гарантований покупець", і виробники "зеленої" енергії, які не отримують оплат, є заручниками регулятора – НКРЕКП, який багато років, затверджуючи тарифи, вважає, що коштів вистачить. А їх, очікувано, не вистачає, щоб здійснювати виплати без боргів", – заявив Прокіп.
Борг державного підприємства "Гарантований покупець" перед виробниками "зеленої" енергії становить приблизно 35,8 млрд грн, писало "РБК-Україна". "На думку інвесторів, держава має пріоритезувати розвиток "зеленої" енергетики України конкретними рішеннями й діями, які стимулюватимуть інвесторів вкладати кошти в цю галузь, будувати нові електростанції й зменшувати дефіцит потужностей в енергосистемі України", – зазначило агентство.
Західні інвестори очікують, що держава якомога швидше подолає боргову кризу в енергетиці, щоб прискорити будівництво нових потужностей розподіленої енергетики, зокрема поновної. Про це заявив співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний.