"Це нікого не дивує". Зеленський назвав брехливою заяву Путіна про експорт практично всього українського зерна до ЄС

Путін заявив, що хоче змінити умови "зернової угоди"

Фото: EPA
Українське продовольство від початку реалізації зернової ініціативи експортували на три континенти – в Африку, Азію та Європу.

Про це 7 вересня у вечірньому відеозверненні, яке опублікували у Facebook Офісу президента, повідомив глава Української держави Володимир Зеленський.

"54 судна вже направлено в Азію, 16 суден вже направлено в Африку, 32 судна – у Європу, і частина із цього обсягу, до речі, знову-таки направляється потім в азійські й африканські країни", – сказав президент.

7 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що незадоволений тим, як дотримується "зернова угода". Він стверджує, що практично все зерно, яке вивозять з України, "спрямовують не в найбідніші країни, які розвиваються, а у країни Євросоюзу". Тому Путін пригрозив обмежити напрямок вивезення зерна та іншого продовольства за погодженим маршрутом.

"Сьогодні у Росії прозвучала чергова відверто брехлива заява, що нібито абсолютна більшість українського зерна експортується саме до європейських країн. Що ж, правдиві слова вже давно в Росії на офіційному рівні не звучать, і це нікого не дивує, – відреагував Зеленський. – До кінця цього місяця з наших морських портів може бути експортований обсяг не менше 3 млн тонн агропродукції. І значна частина – саме для найбільш бідних і нужденних країн".

Зокрема, продовжив президент України, доправили перший вантаж до Ефіопії.

"Маршрут був непростим: спочатку морем, потім вантажівками. Але сотні тисяч ефіопців реально врятовані від голоду. Можливо, Росію це не влаштовує, і вона не хоче цього помічати. Однак світу саме це й потрібно... На відміну від Росії, ми не робимо расистського поділу світу на тих, хто заслуговує на безпеку, і хто нібито не заслуговує, тих, хто заслуговує жити без голоду, і на тих, хто нібито не заслуговує. Ми підтримуємо всіх людей, усі країни", – наголосив Зеленський.

Україна "була, є і буде гарантом світової продовольчої безпеки", резюмував президент.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української агропромислової продукції із морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну. У травні Зеленський повідомив, що в українських портах заблокували 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт.

22 липня у Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме.

Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня.

30 серпня в Мінінфраструктури України повідомили, що "зерновим коридором" з українських портів вийшло вже 61 судно. На їхньому борту було приблизно 1,5 млн тонн агропродукції.