Ціна на газ для населення не перевищуватиме 6,99 грн за 1 м³ і після опалювального сезону – Вітренко
Ціна газу для населення не буде перевищувати 6,99 грн за 1 м&³3; і після закінчення опалювального сезону. Про це в інтерв'ю сайту "Факти", опублікованому 23 лютого, заявив тимчасовий виконувач обов'язків міністра енергетики Юрій Вітренко.
"[Граничну ціну на газ для населення встановив уряд]. Водночас ми вже напрацювали конкретні ринкові механізми, завдяки яким ціна і після закінчення цього періоду не перевищуватиме 6,99 грн [за 1 м&³3;]", – сказав він.
За словами Вітренка, уряд визначив, як зробити тарифи зрозумілішими для населення, щоб за ними було легше платити.
"Люди скаржаться, що дві платіжки – це незручно та незрозуміло. Тому в нас є план, як перейти на одну. Часто також чуємо нарікання людей на різницю тарифів у залежності від області. Причому в регіонах, де більше малозабезпечених, платять більше, ніж у заможніших. Маємо напрацювання, як зробити так, щоб усі українські споживачі в цій одній платіжці сплачували фактично однакову суму за розподіл і передачу газу", – зазначив т.в.о. міністра енергетики.
Вітренко також анонсував можливість зміни постачальника газу в мобільному застосунку "Дія", бот автоматично буде порівнювати ціни газзбутів і запропонує змінити постачальника, якщо ціна газу вища.
У жовтні 2019 року НКРЕКП змінила порядок оплати послуг із доправлення газу. Із січня 2020 року плату за доправлення видалено з рахунків за газ. Усі споживачі одержують окремі рахунки: один – за газ, другий – за його доправлення. Плата за доправлення газу залежить від обсягу споживання за попередній рік, розділеного на 12 рівних платежів.
Із 1 серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу. Населення може вільно змінювати постачальника. До 1 серпня вартість газу для побутових споживачів була єдиною.
Уряд України на позачерговому засіданні 18 січня 2021 року встановив граничну ціну на газ для населення на рівні 6,99 грн за 1 м&³3;. У рішенні йшлося, що ціна буде діяти до кінця карантину, введеного у зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, або до кінця опалювального сезону.
Рішенню Кабміну передувало різке підвищення із січня 2021 року вартості природного газу. Підвищили й тарифи на тепло (середньозважений тариф для 23 генерувальних компаній установлено на рівні 1121,71 грн/Гкал). Зросли майже вдвічі також тарифи на розподіл газу.
Збільшення тарифів призвело до протестів під спільною назвою "Стоп тарифний геноцид". Люди виходили на вулиці в багатьох регіонах, зокрема на Прикарпатті, у Полтавській, Харківській, Львівській, Одеській, Чернівецькій, Донецькій, Закарпатській, Херсонській, Чернігівській, Житомирській областях. У деяких населених пунктах протестувальники перекривали дороги і пікетували облдержадміністрації. Протести не припинилися після обіцянки Кабміну встановити держрегулювання цін на газ. 18 січня в Чернівецькій області місцеві жителі перекрили дорогу через кілька сіл, а в Полтаві – автодорогу Київ – Харків.