Цінові обмеження на електроенергію спотворюють енергоринок України – ексміністр енергетики
Установлені в Україні цінові обмеження на електроенергію – price cap – перетворили енергетичний ринок на його протилежність, заявив колишній міністр енергетики і глава Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков. Про це він сказав в ефірі YouTube-каналу асамблеї.
Він пояснив, що в енергетиці з'явилися борги між енергетичними підприємствами, зокрема, Плачков згадав нещодавнє звернення НКРЕКП до "Укренерго" із проханням покращити роботу з боржниками. Ексміністр назвав це звернення суперечністю.
"Вони не винні в тому, що борги такі виникли. У нас сам алгоритм ринку досконалий, але price cap, зафіксовані ціни на електроенергію для населення, – вони перетворили ринок у протилежність", – сказав Плачков.
Колишній міністр наголосив, що вирішення цього питання – це відповідальність виконавчої гілки влади. Він вважає, що водночас парламент і енергетичний комітет Верховної Ради мають розглянути законодавство для розв'язання проблеми боргів.
Контекст:
25 жовтня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), звинуватила "Укренерго" в нібито поганій роботі з боржниками в судовій площині, що призвело до накопичення боргів у компанії та стало однією із причин фінансової кризи на ринку електроенергії.
В "Укренерго" відкинули звинувачення комісії, вказавши, що НКРЕКП своїми рішеннями щодо розміру тарифу на передавання умисно недофінансовує компанію й доводить її до збитків.
У компанії також заявляли, що цінові обмеження на ринку електроенергії заважають збільшенню потужностей для імпорту з 1,2 до 2 ГВт.
Цінові обмеження на ринку електроенергії мають давати можливість імпортувати електроенергію для покриття ймовірних дефіцитів в енергосистемі. Про це заявив керівник експертної групи з розвитку конкурентного ринку електричної енергії при Міністерстві енергетики Юрій Сільченко.
"Енергоатом" зі свого боку теж закликав до скасування price cap на ринку електроенергії.