Чекаючи на російські атаки, Україна замовила 100 нових трансформаторів. Половину зберігатиме в Польщі й Румунії – The Economist
Україна під час підготовки до зими й імовірних атак російських окупантів по енергосистемі замовила 100 нових високовольтних трансформаторів, половину з яких виготовлять усередині країни, а половину закуплять за кордоном, пише 2 жовтня The Economist.
Водночас трансформатори, які виготовлять поза межами України, зберігатимуть у Польщі й Румунії, "поки не знадобляться", зазначає видання.
Міністр енергетики Герман Галущенко в коментарі The Economist зазначив, що Україна готується до нової атаки на свою енергетичну систему, але, оскільки надлишкових потужностей після торішніх ударів немає, а запасного обладнання мало, вона набагато вразливіша, ніж минулої зими. Глава Міненерго наголосив, що найкращим рішенням для забезпечення світлом узимку є достатня кількість систем ППО.
Союзники України виділили гроші, але більша частина проходить через міжнародні фінансові організації, а їхні процеси закупівлі обладнання відбуваються дуже повільно, зазначив міністр.
За словами Галущенка, в українців зараз багатий досвід боротьби з масштабними атаками РФ, але росіяни теж зробили висновки після того, як зіткнулися з "нездатністю зруйнувати систему".
За даними The Economist, з 10 жовтня і лише до кінця грудня 2022 року середньостатистичне українське домогосподарство було без електроенергії в середньому п'ять тижнів.
Збитки, завдані російською агресією, спрямованою на те, щоб заморозити українців минулої зими, були величезними. Згідно зі звітом Програми розвитку ООН, який цитує видання, у квітні 2023 року можливості генерації енергії скоротилися на 51% порівняно з періодом перед вторгненням Росії у лютому 2022 року.
Контекст:
Із вересня 2022 року російські окупанти випустили по енергетичних об'єктах України понад 1,2 тис. ракет і дронів, приблизно 250 із них влучили в ціль. Через обстріли у країні вводили тимчасові вимкнення світла, які в окремих випадках тривали кілька діб.
Масові ракетні обстріли вразили теплову генерацію й електричні підстанції, обстріляли всі теплові й гідроелектростанції, які отримали різний ступінь пошкодження. Україна зазнавала дефіциту потужності й весь осінньо-зимовий період намагалася стабілізувати енергосистему.
12 лютого 2023 року "Укренерго" вперше за час осінньо-зимових атак Росії на українську енергетичну систему повідомила про відсутність дефіциту потужності.
"Укренерго" відновила функціонал приблизно 70% об'єктів, пошкоджених через російські обстріли, проінформував Кудрицький 29 травня.
Українська енергосистема буде готова до проходження зимового сезону, а вимкнень світла в зимовий сезон поки не планують. Проте вони можуть стати наслідком нових російських атак, сказав 21 серпня міністр енергетики України Герман Галущенко.
Уночі 21 вересня окупанти атакували енергосистему України вперше за пів року, поінформували в "Укренерго".