Цінові обмеження на енергоринку роблять імпорт електроенергії нежиттєздатним – Український інститут майбутнього
Чинні цінові обмеження на ринку електроенергії заважають комерційному імпорту, тому системний оператор "Укренерго" вимушений купляти найдорожчу в Європі електроенергію як аварійну допомогу. Про це заявив аналітик Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп в ефірі телеканалу "Прямий".
Він розповів, що в серпні була показова ситуація, коли в години дефіциту в енергосистемі обсяги аварійної допомоги перевищували обсяги комерційного імпорту електроенергії. Прокіп додав, що вдень українська енергосистема могла покривати споживання електроенергії завдяки сонячним електростанціям, проте ввечері був великий дефіцит.
"Його можна було покривати за рахунок імпорту. Але в тих умовах, що є цінові обмеження на ринку, – так, по суті, імпорт був комерційно нежиттєздатним. Тобто, по суті, ціна імпорту електроенергії була вищою, ніж максимально допустимі обмеження", – сказав він.
Аналітик пояснив, що через це системний оператор був вимушений вдаватися до аварійної допомоги, купуючи найдорожчу електроенергію в сусідніх країнах.
"Ситуація зараз, на вересень – жовтень, нормалізується, тому що в нас із ремонту вийшли потужності. Але є певний ризик для зимових місяців, починаючи вже з листопада, коли в нас буде ризик втрати потужностей через обстріли", – підкреслив Прокіп.
В "Укренерго" заявляли, що Україна повинна мати змогу імпортувати електроенергію з урахуванням європейських цін.