У Кабміні назвали пріоритети держбюджету України на 2024 рік
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль назвав пріоритети держбюджету України на 2024 рік, ухвалений Верховною Радою 9 листопада. Виступ глави Кабміну на засіданні уряду 10 листопада опублікували на його сторінці у Facebook.
"Макроекономічний прогноз. Очікуємо, що зростання ВВП складе 4,6%. Інфляція буде близько 10%. Середньорічний курс долара складе 40,7 грн. Відбудеться зростання середньої зарплати до 21 тис. 800 грн", – сказав Шмигаль.
За його словами, доходи бюджету становитимуть 1 трлн 780 млрд грн, а громадяни і бізнес сплатять загалом 1 трлн 570 млрд грн податків.
"Тут важливий момент. Загальний ресурс на безпеку та оборону складе 1 трлн 693 млрд грн. Тобто коли ми говоримо, що кожна гривня платників податків іде на забезпечення нашої оборони, то це буквально кожна гривня, – підкреслив прем'єр. – Загальні видатки бюджету складуть близько 3 трлн 350 млрд грн. Тобто дефіцит у нас виходить 1 трлн 570 млрд грн".
Для його фінансування Україна розраховує на отримання підтримки від партнерів, зокрема $5,4 млрд. – від МВФ, €18 млрд. фіндопомоги – від ЄС, понад $10 млрд. – від США, а також на додаткову бюджетну підтримку від Японії, Великобританії, Норвегії, Бельгії, Швеції, Португалії та інших союзників, додав Шмигаль.
Він розповів, що грошове забезпечення українських військових буде основною статтею видатків всього держбюджету.
"Ми говоримо про 1 трлн 67 млрд грн. Рекордні кошти також передбачено на закупівлю та виробництво власної зброї та техніки. Мова іде про 448 млрд грн. Зокрема, 51 млрд грн виділяємо на розвиток нашого оборонно-промислового комплекс, 43,3 млрд грн. – на розробку і закупівлю безпілотників. Багато нових програм, нові виробництва, нові технології. Більше боєприпасів, ракет, техніки та дронів. Це зараз ключове для нас", – зазначив прем'єр.
Шмигаль повідомив, що соціальні видатки бюджету у 2024 році становитимуть 470 млрд грн – на 25 млрд грн більше, ніж цього року.
"У березні плануємо провести індексацію пенсій. Збільшуємо розмір програми субсидій. Наступного року виділяємо на це 50 млрд грн, що на 12 млрд грн більше, ніж цьогоріч. Збільшуємо програму підтримки малозабезпечених родин. Майже вдвічі збільшуємо видатки на соціальний захист осіб із інвалідністю. Вперше виділяємо 1 млрд грн на розвиток соціальних послуг", – поінформував голова Кабміну України
Видатки на охорону здоров'я загалом становитимуть 239 млрд грн, що на 31 млрд, або на 15% більше, ніж у 2023 році, продовжив Шмигаль.
"На програму медичних гарантій додаємо 16 млрд грн. У повному обсязі забезпечимо заявлену потребу МОЗ у лікарських засобах і медичних виробах для лікування серцево-судинних та онкологічних захворювань. Запускаємо пілотний проєкт безкоштовного зубопротезування для ветеранів. 1 млрд грн виділяємо на облаштування укриттів і безпечних умов у лікарнях. Продовжуємо медичну реформу, аби покращити якість медичних послуг у кожному куточку нашої країни", – зазначив прем'єр-міністр.
Він зазначив, що на освіту в держбюджеті України виділено 179 млрд грн, або +15% до бюджету 2023 року.
"Закладаємо в бюджеті зростання зарплат вчителів. Загалом виплати освітянам наступного року зростуть на 21%. Середньомісячна розрахункова заробітна плата вчителя вищої категорії збільшується з 14,4 тис. грн до 17,4 тис. грн", – повідомив Шмигаль.
Крім того, 2,5 млрд грн передбачено на облаштування укриттів, 1,5 млрд грн – продовження реформи НУШ, 1,5 млрд грн – модернізацію шкільних їдалень, 1 млрд грн – нові шкільні автобуси.
"Предбачаємо збільшення фінансування науки на 15%. Основний акцент - дослідження, які, зокрема, пов'язані з розвитком нашого оборонно-промислового комплексу. Виділяємо загалом на це 9,4 млрд грн", – розповів голова Кабміну.
Також 2024 року уряд удвічі збільшить фінансування на підтримку ветеранів війни.
"Виділяємо 14 млрд грн на те, щоб забезпечити наших ветеранів необхідними послугами та підтримкою. Будуємо нову ветеранську політику. Повноцінно запустимо проєкт "помічник ветерана", на який виділяємо майже 4 млрд грн. Реабілітація і психологічні послуги – 2,6 млрд грн. Передбачаємо 6 млрд грн для забезпечення ветеранів житлом. Пільгова іпотека для ветеранів у межах програми "єОселя" продовжується. За програмою "єРобота" будемо і надалі надавати безповоротні гранти на ветеранський бізнес", – запевнив Шмигаль.
Як заявив прем'єр, незважаючи на війну і всі складнощі, податки для бізнесу порівняно з 2021 роком не зростатимуть.
"Продовжуємо успішні програми підтримки підприємців і запускаємо нові. 18 млрд грн піде на програму пільгових кредитів "5-7-9". Надання грантів на розвиток бізнесу – 1,4 млрд грн. Підтримка великих інвестиційних проєктів – 3 млрд грн. Підтримка внутрішнього попиту на українські товари і послуги – 3 млрд. грн. Компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель – 2 млрд. грн. Розвиток індустріальних парків – 1 млрд. грн. Компенсація при купівлі техніки українського виробництва – 1 млрд. грн. Також продовжимо програму "єОселя", яка стимулюватиме будівельний сектор", – зазначив глава уряду.
Він додав, що разом із партнерами продовжать реалізацію інфраструктурних проєктів, а також розвиток логістики.
За словами Шмигаля, ресурс місцевих бюджетів на 2024 рік становитиме сумарно понад 279 млрд грн. Зокрема від податку з доходу фізичних осіб місцеві бюджети отримають орієнтовно 225 млрд грн, вважає прем'єр.
"Уряд виділить на місця додаткові дотації обсягом 33,4 млрд грн на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування. Загальний ресурс місцевих бюджетів буде на 62 млрд грн більше від ресурсу 2021 року. Також на рахунках місцевих органів влади зараз є майже 207 млрд грн, і ці кошти також залишаються у громадах", – резюмував прем'єр-міністр України.
Контекст:
19 жовтня Рада ухвалила проєкт державного бюджету на 2024 рік у першому читанні (Кабмін його затвердив 15 вересня). За проголосувало 285 народних депутатів. Шмигаль зазначав, що дефіцит бюджету наступного року становитиме приблизно 21% ВВП.
Рада ухвалила держбюджет України на 2024 рік на пленарному засіданні 9 листопада.