Україна отримає $50 млрд заморожених активів РФ – Блінкен

Активи виведуть протягом найближчих тижнів, пояснив державний секретар США
Фото: EPA (архів)

Україна зможе отримати $50 млрд активів РФ, заморожених Європейським союзом і Сполученими Штатами Америки. Про це 4 грудня заявив державний секретар США Ентоні Блінкен під час пресконференції за підсумками дводенної зустрічі з міністрами закордонних справ країн НАТО у Брюсселі, відео опублікував Держдеп у YouTube.

За словами Блінкена, в Альянсі зараз хочуть переконатися, що Україна має фінансові ресурси, потрібні для підтримки економіки країни та своєї оборони.

"Ми зараз зуміли на основі російських активів, які є замороженими, отримати $50 млрд для України, котрі виведуть протягом найближчих тижнів, як зі США, так і з Європи. І це забезпечать Україні фінансову підтримку на певний час наступного року", – розповів держсекретар.

3 грудня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №12232, який передбачає внесення до Бюджетного кодексу змін щодо боргових зобов'язань країни. Зокрема, цей закон потрібен, щоб "легалізувати" в українському законодавстві отримання $50 млрд позики від країн G7 і Євросоюзу, пояснила голова бюджетного комітету Роксолана Підласа.

Контекст:

У відповідь на повномасштабне вторгнення російських військ в Україну на Заході заморозили приблизно $300 млрд активів Центробанку РФ. Вважають, що приблизно $190 млрд із них – у Бельгії, де розташований депозитарій Euroclear. Немає точної інформації, скільки російських активів заморожено в кожній країні.

Країни G7 понад рік вели дебати, чи можна конфіскувати російські активи, не підриваючи довіри до міжнародної фінансової системи. Проти такого кроку були деякі члени ЄС, які побоюються судових позовів із боку Росії. У підсумку вирішили спрямовувати Україні лише доходи від заморожених активів, хоча Зеленський закликав країни Заходу передати Україні всі заморожені активи країни-агресора, наголошуючи на тому, що це історична можливість "змусити державу-терориста заплатити за свій терор". У липні 2024 року Євросоюз передав Україні перші €1,5 млрд доходів.

Окремо в червні країни G7 домовилися виділити Україні кредит на загальну суму $50 млрд, який обслуговуватимуть завдяки відсоткам від заморожених російських активів.