Україна перемагає в економічній війні проти РФ – The Economist
Економіка України загалом перелаштувалася, щоб орієнтуватися в реаліях воєнного часу. Про це пише The Economist 19 грудня.
Вона залишається на чверть меншою, ніж 2021 року, але вперше з 2022-го, з початку повномасштабного вторгнення, вона здоровіша, ніж у країни-агресора Росії, у деяких основних параметрах, ідеться в публікації.
Центральний банк України прогнозує зростання ВВП на 4% 2024 року й на 4,3% 2025-го. Валюта стабільна, а відсоткові ставки на рівні 13,5% залишаються близькими до найнижчих за останні 30 місяців. Водночас у Росії ставки невдовзі мають сягнути 23%, щоб зупинити падіння рубля, а ВВП має зрости лише на 0,5–1,5% 2025 року.
Проте Україна стикається із серйозними викликами: ескалацією війни, скороченням внутрішніх ресурсів і впливом обраного президента США Дональда Трампа, пише The Economist.
Після того, як 2023 року Росія відмовилася продовжувати зернову угоду, Україна відкрила власний морський коридор, гарантувавши його безпеку дронами й ракетами. Це дало змогу відновити не лише постачання зерна, а й металів і мінералів, які є другим за важливістю експортом країни. Завдяки цьому й західній допомозі Україна дістала можливість продовжувати боротьбу, ідеться в публікації. Однак зараз починається нова фаза, під час якої економіка стикається з найбільшими викликами: гострим дефіцитом енергії, людських ресурсів і фінансів.
Незважаючи на постійні ремонтні роботи, країна може розраховувати менше ніж на половину із 36 гВт генерувальних потужностей, які вона могла використовувати до війни. І останнім часом Росія поновила атаки. Однак країна зараз краще підготовлена до таких потрясінь, зазначають у статті. У грудні Україна збільшила пропускну спроможність імпорту електроенергії з ЄС майже на чверть – до 2,1 гВт.
Друга проблема й найгостріша – це брак робочої сили. Із 2022 року мобілізація, міграція й війна призвели до скорочення робочої сили більше ніж на одну п'яту – до 13 млн осіб.
Ще одна проблема – брак грошей. Малим фермам і підприємствам важко позичити достатньо коштів на фінансування своєї діяльності. Довгострокові капіталовкладення майже неможливі. Держава витрачає більше коштів, ніж отримує до бюджету, зазначає The Economist. 2025 року бюджетний дефіцит, за прогнозами, становитиме приблизно 20% ВВП. Щоправда, майже весь цей дефіцит – $38 млрд – профінансують із зовнішніх джерел.