Україна посіла друге місце за рівнем цін на спотовому ринку електроенергії в ЄС – Герус

Андрій Герус: Ще вимагають повного скасування price cap на яскраво вираженому монопольному ринку
Фото: radiosvoboda.org
Ціни на електроенергію в Україні за підсумками 2 липня посіли друге місце за величиною в Європі. Про це у своєму Telegram-каналі написав народний депутат від "Слуги народу", голова комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу Андрій Герус.

"У неділю, 2 липня, в Україні на спотовому ринку електроенергії друга найвища ціна в Європі. Лобісти енергетичних монополій можуть радіти. Хоча ні, ще вимагають повної відміни price cap на яскраво вираженому монопольному ринку, щоб така ціна стала найвищою в Європі. Є куди прагнути!" – написав політик.

Контекст:

НКРЕКП скасувала цінові обмеження на ринку електроенергії з 30 червня 2023 року. Відповідне рішення ухвалили на її засіданні 31 травня.

27 червня НКРЕКП встановила нові граничні ціни на оптовому ринку електроенергії.

Починаючи з 1 липня 2023 року, добу поділять на три цінові зони, в яких максимальні тарифи підвищено з 23.00 до 7.00 – на 50%, з 2000 до 3000 грн за МВт-год; з 7.00 до 19.00 – на 40%, із 4000 до 5600 грн за МВт-год; з 19.00 до 23.00 – на 80%, з 4000 до 7200 грн за МВт-год. Водночас мінімальні граничні ціни на РДН і ВДР не змінили, їх зберегли на рівні 10 грн за МВт-год.

Підприємства ГМК України закликали НКРЕКП не збільшувати граничних цін, оскільки це призведе до додаткового зростання їхніх витрат і, відповідно, до зупинки заводів через нерентабельність виробництва. Зокрема про таку ймовірність повідомили Нікопольський і Запорізький завод феросплавів, а також Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат. Про це писав "24 канал".

Водночас енергокомпанії зазначали, що без адаптації price cap до європейських стандартів Україна не зможе синхронізуватися з енергоринком Європи.