Україні треба повернути її суверенне право на вільну морську торгівлю – Федерація роботодавців України

Експорт зерна становив лише 40% від довоєнної вантажної бази українських портів
Фото: depositphotos.com

Формат попередньої "зернової угоди" має піти в минуле, а Україні треба повернути її суверенне право на вільну морську торгівлю. Про це заявив генеральний директор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов, пише "Мінпром"

Він нагадав, що експорт зерна становив лише 40% від довоєнної вантажної бази українських портів. Тим часом в Україні є низка галузей, які втратили експортні ринки або не можуть забезпечити собі імпортну сировину через те, що, згідно з укладеною "зерновою угодою", Україна могла торгувати лише продовольчими товарами. Зокрема, гірничо-металургійний комплекс потребує як імпортних постачань сировини для завантаження комбінатів, так і вивезення продукції на експорт у Китай і США: у 2022 році виробництво в цьому секторі впало на 73%.

"Відкрити морські шляхи потрібно якнайшвидше – для імпорту вугілля і стабільного проходження зимового періоду. Хімія, мінеральні добрива – це теж експорт, який проходив морським шляхом. Для малого і середнього бізнесу потрібні контейнерні перевезення комплектуючих і напівфабрикатів виробництва", – підкреслив Іллічов.

За розрахунками ФРУ, повне розблокування чорноморських портів України для всіх видів вантажів дасть Україні 10% зростання ВВП, 135 млрд грн додаткових податкових надходжень на рік і $18 млрд валютного виторгу. Що до дій РФ, то їх має бути кваліфіковано як піратство відповідно до міжнародних угод, вважають у федерації.

"Указані дії також можна кваліфікувати як серйозні порушення міжнародного гуманітарного права у формі навмисного нападу на цивільний об’єкт у значенні ст. 85(3)(a) додаткового протоколу та ст. 8(2)(b)(II) Римського статуту Міжнародного кримінального суду", – підкреслив Іллічов.

Він наголосив, що не варто обмежуватися завданням вивезення лише продовольчої групи товарів із портів України.

"Просимо міжнародні інстанції сприяти повному розблокуванню портів України для всіх видів вантажів. Завдяки цьому відбудеться нарощення експорту у США, Великобританію, Канаду, Австралію напівфабрикатів чорної та кольорової металургії, відновиться морський імпорт коксівного та енергетичного вугілля зі США в Україну, стане можливим у найближчі два-три роки будівництво термінала LNG і запуск великих поставок газу зі США", – резюмував експерт.

Контекст:

17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року.

Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які прямують у російські й окуповані українські порти).

Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України.

Зеленський в інтерв'ю, опублікованому 6 серпня, заявив, що Україна після блокади країною-агресором РФ українських портів у Чорному морі має довести, що у своїх територіальних водах вона має право ввозити і вивозити товари. Президент зазначив, що якщо РФ "і далі домінуватиме в Чорному морі і блокуватиме його, обстрілюючи ракетами [портову інфраструктуру], то Україна робитиме те саме". Він додав, що якщо окупанти й далі стрілятимуть, то "до кінця війни вони можуть залишитися без кораблів".