В Україні немає фінансових передумов для запровадження економічного паспорта, ця ініціатива може підкосити всю систему – експерт

Анатолій Ткачук: Якщо ми не розуміємо, як працює система, то будь-які зміни маленького коліщатка приносять проблему до всієї системи
Фото: dif.org.ua

Ініціатива президента щодо запровадження економічного паспорта може завдати шкоди економічній системі України, тому що немає фінансових можливостей для її реалізації, заявив політолог Анатолій Ткачук 16 січня в ефірі телеканала "Україна 24".

"Якщо у нас не створена система, яка стимулює зростання ВВП держави, яка стимулює зайнятість, і з'являється нова ініціатива, я дуже обережно ставлюся до цієї ініціативи. Тому що якщо ми не розуміємо, як працює система, то будь-які зміни маленького коліщатка приносять проблему до всієї системи", – сказав він.

Політолог переконаний, що ідея створення фонду майбутніх поколінь правильна, але запропонований владою механізм її реалізації може завдати суттєвої шкоди всій економічній системі країни.

"Ідея та її реалізація в економічній системі можуть дуже сильно відрізнятися. Наприклад, останні ініціативи щодо приватних підприємців, надбавок, обмеження надбавок на торгівлю не враховують, що в Україні, крім Києва, є інші території. Тобто ініціативи вбивають інші території", – заявив Ткачук.

Контекст:

1 грудня на засіданні Верховної Ради президент України Володимир Зеленський анонсував запровадження економічного паспорта українця.

"Ми проголосували закон №5600, який збільшує ренту та плату за використання природних ресурсів України. Ми направимо ці кошти саме на наших дітей... Ця плата за використання наших, українських надр накопичуватиметься на персональних рахунках дітей громадян України. По досягненні повноліття наші діти зможуть використати ці гроші для здобуття освіти в Україні або купівлі житла в Україні, завдяки цим законам наші – чи когось – олігархи стануть інвесторами в майбутнє наших дітей. Я їх вітаю", – сказав Зеленський.

За даними голови парламентської фракції "Голос" Ярослава Железняка, 2021 року рента за користування надрами загальнодержавного значення становила 35,2 млрд грн, 2022-го планують, що ця сума становитиме 41 млрд грн. Дітей віком до 14 років у країні 7,5 млн, зазначив нардеп у Telegram.

2 грудня голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія повідомив, що після запровадження економічного паспорта діти, народжені в Україні, отримуватимуть $10–20 тис. на рахунки рентних платежів.