В Українському інституті майбутнього розповіли, що заважає імпорту електроенергії взимку
Установлені цінові обмеження на ринку електроенергії – price cap – зменшують можливості для імпорту електроенергії під час опалювального сезону. Про це заявив аналітик Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп під час дискусії "Зима 2023–2024: енергетичні і політичні виклики для України в умовах війни". Відео опублікували у Facebook Українського інституту майбутнього.
Він розповів, що взимку може виникнути ситуація, що Україні доведеться більше використовувати газу для виробництва електроенергії або більше імпортувати. Прокіп пояснив, що зараз дозволена потужність для імпорту становить 1,2 ГВт і протягом зими її, можливо, буде розширено до 2 ГВт.
"Без імпорту ми не зможемо пройти цю зиму. Щоправда, є ще деякі внутрішні проблеми регуляторного характеру. Якщо говорити про імпорт на сегменти ринку "на добу наперед", наприклад, то цей імпорт обмежений ціновими обмеженнями", – наголосив аналітик.
Він додав, що якщо раптом у Європі зростуть ціни на електроенергію, то в такому разі price cap будуть обмежувати можливості для імпорту. Через це системному оператору "Укренерго" доведеться користуватися аварійною допомогою, яка, по суті, є імпортом, але за вищими цінами.
"Ми мали цю ситуацію в серпні, коли обсяги аварійної допомоги були вищими, ніж обсяги комерційного імпорту", – нагадав експерт.
Контекст:
В "Укренерго" заявляли, що цінові обмеження на ринку електроенергії заважають збільшенню потужностей для імпорту з 1,2 до 2 ГВт.
Цінові обмеження на ринку електроенергії мають давати можливість імпортувати електроенергію для покриття ймовірних дефіцитів в енергосистемі. Про це заявив керівник експертної групи з розвитку конкурентного ринку електричної енергії при Міністерстві енергетики Юрій Сільченко.
"Енергоатом" закликав до скасування price cap на ринку електроенергії.