Відкриття судноплавства в Чорному морі – це питання виживання української промисловості – нардепка
Розблокування портів у Чорному морі дасть Україні десятки мільярдів валютного виторгу і допоможе у відновленні промисловості, заявила в коментарі "Главкому" народна депутатка України, членкиня парламентського комітету з економічного розвитку Людмила Буймістер.
"Вільне судноплавство – це питання не тільки для України, але і для всіх інших країн Чорноморського регіону. Тому, гадаю, у такому форматі ми зможемо довести ці перемовини і все-таки розблокувати морські шляхи", – вважає нардепка.
Буймістер зазначила, що без відновлення логістичних маршрутів по Чорному морю Україні майже неможливо буде відновити хоча б частково довоєнний промисловий потенціал.
"Однозначно питання логістики – це питання номер один на сьогоднішній момент. І це питання ми повинні вирішувати спільно з нашими партнерами та знаходити шляхи. Потрібно піднімати питання, чи довго буде Російська Федерація тримати в заручниках фактично весь Чорноморський регіон", – заявила вона.
Нардепка наголосила, що заблоковані морські порти – це десятки мільярдів недоотриманого валютного виторгу, а отже, і заробітні плати працівників підприємств, чию продукцію експортували морськими шляхами.
"Це, у принципі, питання виживання нашої промисловості. Адже без відновлення чорноморських логістичних маршрутів про яку експортоорієнтовану промисловість ми можемо говорити? Наша промисловість була експортоорієнтованою завжди. І здебільшого весь експорт здійснювався по морю. Тому особливо зараз, коли конфлікт у нас уже набирає рис війни на виживання, затяжної, довгої, у тому числі в економічній площині, то для спільної перемоги в цій війні з партнерами потрібно більш активно пропрацювати і питання виживання української промисловості і логістики", – підсумувала Буймістер.
Контекст:
США переконані в необхідності продовження угоди щодо безпечного експорту українського продовольства через Чорне море і розширення його можливостей. Про це речник Держдепартаменту Нед Прайс заявив на брифінгу 1 березня.
Цього ж дня глава МЗС РФ Сергій Лавров на зустрічі з главою МЗС Туреччини Мевлютом Чавушоглу заявив, що продовження дії "зернової угоди" можливе "з урахуванням інтересів російських виробників сільгосппродукції та добрив у плані безперешкодного доступу на світові ринки".
Ініційовану ООН угоду, яка дала можливість розблокувати вивезення продовольства з українських портів, востаннє продовжували в листопаді 2022 року на 120 днів.
Переговори щодо продовження безпечного експорту з України через Чорне море запланували на кінець лютого. Про це заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Юрій Васьков повідомляв 17 лютого.
Українська влада неодноразово заявляла про саботаж Росією роботи "зернового коридору". Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України й Міністерство закордонних справ України 15 лютого 2023 року заявили, що представники РФ у складі інспекційних груп при спільному координаційному центрі у Стамбулі вже кілька місяців поспіль системно затримують огляд суден, які прямують через протоку Босфор або з українських портів. Через це в Босфорі утворилася черга з понад 140 суден, більшість яких очікує там понад місяць.
Заступник міністра економіки – торговельний представник України Тарас Качка назвав рекордний обвал експорту металопродукції трагедією для української металургії Також він заявив, що Мінекономіки 2023 року працюватиме над розширенням українського експорту – зокрема, уряд намагатиметься розблокувати морські шляхи та продовжити дію безмитних режимів торгівлі з ЄС, США і Великобританією.