Упродовж тижня в межах "зернової угоди" з портів України відвантажили чотири судна
"Зерновий коридор" працює, але його роботу не можна назвати повноцінною. За 43-й тиждень роботи цього каналу експорту з 22-го до 28 травня 2023 року з портів Великої Одеси було відвантажено лише чотири судна (як і тиждень тому), а інспекцію на вхід пройшло 15 суден, – зазначено в повідомленні. – З такими показниками експортувати надлишки продукції, що знаходяться на території України, до початку надходження нового врожаю буде надзвичайно складно. Російська сторона продовжує гальмувати роботу цього каналу експорту".
Упродовж тижня через морські порти Одеської області експортували 210,5 тис. тонн агропромислової продукції – на 78% більше відвантажень, ніж тиждень тому.
"Приріст є, проте це мінімальні відвантаження, порівняно з потенціалом цього каналу експорту", – ідеться в повідомленні.
Українська агропродукція, переважно кукурудза (91% експорту за тиждень), вирушила до країн Азії (Китай), Європи (Іспанія) та Африки (Єгипет).
"Усього з початку роботи "зернового коридору", з 1 серпня 2022 року до 28 травня 2023 року, вдалося експортувати 30,5 млн тонн продукції АПК нашим іноземним партнерам", – резюмували в УКАБ.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку широкомасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна з трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня. Також у "зерновому коридорі" брали участь порти Чорноморськ і Південний. Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн осіб, заявили в ООН у жовтні.
Росія погрожувала, що "зернова угода" "припинить своє існування, якщо до 18 травня 2023 року РФ не нададуть гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку (Москва домагається його експорту через трубопровід Тольятті – Одеса), і виступала проти "розширення чи нескінченного продовження" угоди.
Про те, що угоду про безпечний експорт українського продовольства через порти Чорного моря розблоковано і вона діятиме до 18 липня, віцепрем'єр-міністр із питань відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив 17 травня.
21 травня в Мінінфраструктури України заявили, що Росія й далі блокує український морський порт Південний і після продовження угоди про "зернову ініціативу".