"Забезпечити передавання у держвласність у робочому стані". СБУ і БЕБ провели обшуки на Кременчуцькому НПЗ
Бюро економічної безпеки (БЕБ) і Служба безпеки України провели обшуки на Кременчуцькому нафтопереробному заводі, менеджмент підприємства підозрюють в ухиленні від сплати податків на суму 700 млн грн.
Про це повідомили 9 листопада у пресслужбах відомств.
СБУ заявила, що вживає "превентивних заходів, аби не допустити дестабілізації роботи одного з найбільших нафтопереробних заводів України і забезпечити його передачу до державної власності у робочому стані".
Назви заводу не вказали, але спецслужба опублікувала фотографії співробітників СБУ біля в'їзду на територію Кременчуцького НПЗ, який належить компанії "Укртатнафта", зазначає "Радіо Свобода". Інформацію також підтвердили джерела "Економічної правди".
"Співробітники СБУ і БЕБ перевіряють інформацію про багатомільйонні ухилення менеджментом компанії від сплати обов'язкового акцизного збору за 2022 рік. Окремо перевіряється інформація про можливі порушення для збільшення прибутку при виготовленні пального", – ідеться у повідомленні.
Менеджменту компанії мають намір оголосити про підозру за ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків) Кримінального кодексу України.
У БЕБ заявили, що в імовірну схему ухилення від податків також залучена група підприємств, які постачають паливно-мастильні матеріали. "Їхнім власником є один із найбагатших олігархів України", – зазначають у повідомленні.
За інформацією слідства, упродовж 2019–2022 років посадові особи кількох підприємств, імовірно, занизили податкові зобов'язання з акцизного податку: зокрема, приховували і не вказували у податковій і бухгалтерській звітності фінансово-господарські операції.
За даними БЕБ, сума несплачених податків може становити понад 700 млн грн.
Кременчуцький НПЗ із початку російського вторгнення в Україну неодноразово зазнавав ракетних обстрілів. Його атакували 2 квітня, 24 квітня, 12 травня, 18 червня. 5 травня голова Полтавської ОВА Дмитро Лунін говорив, що завод, імовірно, не працюватиме до кінця року, писала "Кременчуцька газета".
Контекст:
"Укртатнафту" створили у 1994 році на базі Кременчуцького нафтопереробного заводу відповідно до указів президентів України і Татарстану. До 2007 року частина акцій НПЗ належала міністерству майна Татарстану, а також компанії "Татнафта" і наближеним до неї структурам, нагадувало LIGA.net. Потім на підприємстві з'явилися нові акціонери, наближені до бізнесменів Ігоря Коломойського й Олександра Ярославського. Внаслідок судових розглядів частку татарстанських акціонерів у компанії було практично зведено до нуля, зазначило агентство.
Останніми роками Кременчуцький НПЗ на 43,05% належав Україні в особі НАК "Нафтогаз України", решту акцій поділено між Ігорем Коломойським і Олександром Ярославським, повідомляє "Економічна правда". В іншому матеріалі "Економічна правда" зазначала, що в "Укртатнафті", основним активом якої є Кременчуцький НПЗ, приблизно 60% належать Коломойському та його партнеру Геннадію Боголюбову, у "Нафтогазу" – приблизно 40%.
"Татнафта" звинувачувала Коломойського, Ярославського, Боголюбова і ще одного бізнесмена у шахрайстві, пов'язаному з розмиванням частки росіян у компанії "Укртатнафта", а також у несплаті грошей за постачання нафти у 2009 році.
На початку листопада 2022 року українська влада повідомила про відчуження активів стратегічно важливих підприємств "Укрнафти" і "Укртатнафти" і передала їх в управління Міністерству оборони.