Загальний виторг іноземних компаній, які працювали на ринку РФ 2022 року, упав на 42% – дослідження KSE

Прибуток іноземних компаній, які працювали у РФ 2022 року, впав із $16,8 млрд до $14,1 млрд
Фото: depositphotos.com
Загальний виторг іноземних компаній, які працювали на російському ринку 2022 року, упав на 42%, а прибуток – на 19%. Про це повідомляє Київська школа економіки (KSE) з посиланням на своє дослідження.

Як ідеться у пресрелізі KSE про вплив виходу іноземного бізнесу на економіку РФ, який є в розпорядженні "ГОРДОН", загальний виторг компаній впав із $304 млрд до $214 млрд. Ідеться про 1700 із 1850 юридичних осіб, які є в базі даних KSE.

Прибуток цих компаній упав на 19% – із $16,8 млрд до $14,1 млрд.

Як написано в релізі, компанії, які "виходять" або вже пішли з російського ринку, мали вдвічі менше доходів 2022 року. Ті, хто залишається або "вичікує", мали майже однакові прибутки порівняно з 2021 роком.

Водночас ті компанії, які "залишаються" й "вичікують", збільшили прибуток за майже незмінного доходу. Імовірно, це сталося через зростання цін або зниження конкуренції й заволодіння часткою ринку тих, хто вийшов із країни, вважають аналітики.

"Більше фінансово страждають ті, хто тривалий час виходить. Це свідчить про те, що зволікання з виходом шкодить передусім самим компаніям. Найбільш платоспроможні покупці вже скупили найпривабливіші активи [компаній], які пішли першими, і тепер російська влада ускладнює подальший вихід", – ідеться в документі.

Експерти зазначили, що важливо розуміти: активи різних компаній не закривають, а передають новим місцевим власникам або місцевому менеджменту.

Інфографіка: KSE

Контекст:

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року Росію почали покидати закордонні компанії, а проти РФ ввели кілька пакетів санкцій. Зокрема, у лютому ЄС ввів 10-й пакет санкцій проти Росії. Уже обговорюють 11-й пакет санкцій. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 9 травня на пресконференції в Києві повідомила, що 11-й пакет санкцій Євросоюзу проти РФ зосереджений на тому, щоб боротися з обходом обмежень, і передбачає для цього нові інструменти. За даними ЗМІ, обмеження на російські алмази, а також ядерну енергетику до нього не ввійшли.

Згідно з підрахунками Інституту керівників вищої ланки Єльського університету, із РФ станом на 10 червня 2023 року пішло понад 1200 компаній.

За інформацією глобальної бази даних щодо відстеження санкцій Castellum, із кінця лютого 2022 року на РФ наклали понад 13,2 тис. обмежень. Загалом із 2014 року, коли РФ окупувала Крим і частину території Донбасу, майже 16 тис. Росія найпідсанкційніша країна у світі, вона випередила Іран, Сирію та Північну Корею.