Заможні споживачі накопичили дуже великі борги за світло – ексміністр енергетики

Іван Плачков: Ті верстви населення, що отримують субсидії, платять дисципліновано
Фото: krymr.com

Заможні споживачі електроенергії сформували дуже великі борги за світло. Про це заявив колишній міністр енергетики й голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков в ефірі YouTube-проєкту громадської організації.

Він позитивно оцінив рішення уряду, яким було дозволено від'єднувати боржників від електроенергії. Ексміністр заявив, що будь-які мораторії щодо невід'єднання за борги – це неефективне рішення, водночас додав, що загалом споживачі поділяються на дисциплінованих і не дисциплінованих.

"Ті верстви населення, що отримують субсидії, платять дисципліновано. Чому? Тому що вони знають, що якщо будуть борги – субсидій не буде", – сказав він.

Ексміністр додав, що пенсіонери, які мало споживають електроенергії, також є дисциплінованими платниками рахунків.

"Дуже великі борги накопичилися у тих споживачів, у кого є гроші, які багато споживають. Квартири, будинки за містом. Енергонавантаженість їхнього побуту дуже велика, й тому держава в таких умовах субсидіювала заможні верстви населення, які можуть платити в умовах ринкової економіки", – наголосив Плачков.

Він вважає, що в майбутньому треба зробити так, щоб споживачі платили за електроенергію за встановленим тарифом, а малозабезпечені верстви населення отримували адресні субсидії, щоб мати змогу сплачувати рахунки.

Контекст:

6 березня 2022 року уряд ухвалив рішення не штрафувати за невчасну оплату комунальних послуг. Про це повідомив Олексій Чернишов, який на той час обіймав посаду міністра розвитку громад і територій. Також Кабінет Міністрів заборонив зупиняти надання комунальних послуг у разі їх несплати.

18 липня Верховна Рада проголосувала в першому читанні законопроєкт №7531 про внесення змін до закону України "Про виконавче провадження". 27 липня його ухвалили у другому читанні, 15 серпня закон підписав президент України Володимир Зеленський. Закон заборонив стягнення з деяких організацій і фізичних осіб боргів за житлово-комунальні послуги на період дії воєнного стану.

Кабінет Міністрів України постановою №1405 від 29 грудня 2023 року вніс зміни до кількох попередніх постанов щодо оплати житлово-комунальних послуг. Документ зокрема скасовує положення постанови №206, ухваленої 5 березня 2022 року, яка забороняла нараховувати і стягувати неустойку (пеню, штраф) на заборгованість за житлово-комунальні послуги для населення, а також припиняти надання послуги в разі несплати.

Тепер мораторій на припинення надання комунальних послуг діятиме лише на окупованих територіях і там, де тривають бойові дії, а також якщо нерухомість було пошкоджено внаслідок бойових дій, ідеться в постанові. У разі пошкодження житла власник має поінформувати виконавця комунальної послуги.