Замість того щоб заганяти українську економіку в кризу, "Укренерго" має працювати над реструктуризацією боргів – Асоціація добувної промисловості

Ксенія Оринчак: Ми не бачимо логіки в цьому рішенні про підвищення тарифу
Фото: Ксенія Оринчак / Facebook

"Укренерго" запланувало підвищення тарифу на передання та диспетчеризацію електроенергії для того, щоб провести виплати за кредитами – принаймні так це рішення пояснюють у самій компанії. Водночас увесь бізнес та українська влада зараз працюють над реструктуризацією боргів, тож таким шляхом має піти й монополіст, щоб утримати тарифи на поточному рівні. Про це заявила виконавча директорка Національної асоціації добувної промисловості України (НАДПУ) Ксенія Оринчак в ефірі YouTube-каналу Politeka.

"Зараз нам потрібно думати не про те, щоб видавати заробітні плати менеджменту у вигляді високих заробітних плат або виплачувати кредити. Зараз має бути проведена передусім реструктуризація. Тому ми не бачимо логіки в цьому рішенні про підвищення тарифу", – підкреслила Оринчак.

Вона наголосила, що наразі український бізнес, так само як і все українське суспільство, переживає економічну кризу, а "Укренерго" як державний монополіст має звертати більше уваги на ці проблеми. Тому компанії треба співпрацювати більше із західними донорами, щоб отримати додаткове фінансування, і в такий спосіб втримати тарифи від зростання.

Контекст:

Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), схвалила підвищення тарифу НЕК "Укренерго" на передавання електроенергії. Відповідне рішення ухвалили на засіданні регулятора 16 листопада. Планують, що тариф на передавання електроенергії зросте до 592,89 грн/МВт-год. Для "зеленої" металургії він становитиме 412,68 грн/МВт-год. Згідно з розрахунками НКРЕКП, після підвищення тарифів дохід "Укренерго" має сягнути 58,7 млрд грн.

У вересні "Укренерго" опублікувала проєкт нових тарифів на 2024 рік. "Якщо простими словами, то тариф на диспетчеризацію й передавання електроенергії зросте приблизно у два рази", – писало видання "СтопКор".  Востаннє тарифи на диспетчеризацію й передавання електричної енергії підвищували в грудні 2022 року. Тоді НКРЕКП затвердила підвищення за три етапи протягом першого півріччя 2023 року. У підсумку тариф на передавання електроенергії зріс на 40%, а тариф на диспетчеризацію – на 54%.