"Укренерго" через похолодання і поломки вдалася до аварійної допомоги з Європи. Населення й бізнес просять заощаджувати електроенергію
НЕК "Укренерго" 22 листопада змушена була вдатися до аварійної допомоги з Європи, щоб уникнути вимкнень споживачів. Про це заявив в ефірі телемарафону голова правління компанії Володимир Кудрицький, відео опублікувала у Facebook пресслужба "Укренерго".
"Сьогодні "Укренерго" були змушені вдатися до такого заходу, як аварійна допомога від країн-сусідів. Ми взяли впродовж трьох вечірніх годин, коли споживання найбільше, аварійну допомогу зі Словаччини, Польщі та Румунії. І це допомогло нам сьогодні збалансувати нашу енергосистему", – сказав Кудрицький.
Він пояснив, що дефіцит в енергосистемі виник через те, що на тлі морозів і дедалі більшого споживання електроенергії вийшло в аварійний ремонт кілька енергоблоків на електростанціях країни.
Крім того, зазначив Кудрицький, Україна змушена вдаватися до аварійної допомоги від країн ЄС через недостатній обсяг імпортованої електроенергії.
"Це пов'язано з тим, що в Україні ціна нижча, ніж у європейських сусідніх країнах. "Укренерго" забезпечило технічну здатність імпортувати до 1200 МВт із Європи. Сьогодні максимально ми імпортували 500 МВт, це тільки за одну годину, а так – і того менше. Причини недостатнього імпорту – більше економічні (або ж регуляторні), оскільки ціна в Україні формується дещо по-іншому, ніж у Європі. Тому ми змушені були добирати той імпорт, який не зайшов у нашу країну, більш дорогою аварійною допомогою", – пояснив глава "Укренерго".
Він підкреслив, що в наступні дні, поки буде мороз, і далі зберігатиметься дефіцит електроенергії. Але, за його словами, зараз енергосистема ще не досягла максимуму можливої генерації з огляду на те, що частина енергоблоків поки не вийшла також із планових ремонтів.
"Це ще не максимум, може бути більше генерації. Це дуже важливо, щоб був запас міцності і ми могли впевнено проходити холодні дні... Ми часто говорили, що в нас під рукою є певні інструменти для збалансування енергосистеми. Сподіваємося, що з ремонтів повернеться частина енергоблоків. Також у разі потреби будемо застосовувати аварійну допомогу, щоб в українців було світло", – обіцяв Кудрицький.
Водночас, звернув увагу він, компанія, як і раніше, просить як населення, так і бізнес заощаджувати електроенергію – особливо у вечірні години, коли споживання найбільше.
Пресслужба "Укренерго" 22 листопада також наголосила, що про застосування графіків вимкнень поки не йдеться, але необхідно раціонально ставитися до споживання.
Компанія опублікувала добові графіки споживання і показала, що порівняно з теплими місяцями його картина змінилася. Тепер необхідність економного використання електрики є з 9.00 до 19.00. Найкритичніший час – із 17.00 до 19.00, коли навантаження на енергосистему найбільше.
В "Укренерго" попросили не вмикати одночасно потужних електроприладів, зменшити час роботи обігрівачів і бойлерів, вимикати світло в порожніх приміщеннях, переносити прання на нічний час доби.
"Зважаючи на особливості зимового споживання, ми насамперед звертаємося до співробітників офісів, підприємств і великих організацій. Раціональне використання електроенергії протягом робочого дня взимку не тільки зменшить ваші рахунки, але й підтримає ослаблену ударами країни-терориста енергосистему", – зазначили в НЕК.
Сьогодні вранці "Укренерго" повідомила, що на тлі похолодання фіксує дефіцит електроергії та шукає шляхи збалансування енергосистеми.
Контекст:
З вересня 2022 року російські окупанти за пів року випустили по енергетичних об'єктах України понад 1,2 тис. ракет і дронів, приблизно 250 із них влучило в ціль. Через обстріли у країні вводили тимчасові вимкнення світла, які іноді сягали кількох діб.
Масовані ракетні обстріли уразили теплову генерацію та електричні підстанції, обстріляли всі теплові й гідроелектростанції, які дістали різний ступінь пошкодження. Україна зазнавала дефіциту потужності й весь осінньо-зимовий період намагалася стабілізувати енергосистему.
"Укренерго" відновила функціонал приблизно 70% об'єктів, пошкоджених через російські обстріли, проінформували в НЕК 29 травня.
Енергосистема України буде готова до проходження зимового сезону, а вимкнень світла в зимовий сезон поки не планують. Однак вони можуть стати наслідком нових російських атак, говорили в серпні в Міненерго.
Уночі 21 вересня 2023 року окупанти знову атакували енергосистему України, поінформували в "Укренерго". Відтоді були й інші атаки, зокрема одну з українських теплоелектростанцій росіяни обстріляли вже мінімум тричі.
17 листопада прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна повністю забезпечила себе необхідною кількістю енергоресурсів. Дефіциту електроенергії немає, країна успішно пройшла перший місяць опалювального сезону.
Уранці 22 листопада "Укренерго" заявила про дефіцит в енергосистемі через похолодання, підвищену аварійність блоків електростанцій після російських обстрілів і недостатній імпорт електроенергії з ЄС.